Tablica Bronisława Walaszka
Bronisław Walaszek (ur. 1910 w Zakościelu, zm. 26 stycznia 1974 w Krakowie) – polski prawnik, specjalista prawa cywilnego i prawa prywatnego międzynarodowego.
Wykładał też prawo obrotu uspołecznionego. Początkowo na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie jako asystent prof. Kazimierza Przybyłowskiego. Jeden z trzech prawników obronił pracę doktorską na konspiracyjnym Wydziale Prawa UJK Po II wojnie światowej w Katedrze Prawa Cywilnego Międzynarodowego Prywatnego na Wydziale Prawa i Administracji UJ. Równolegle pracował w Prokuratorii Generalnej oraz w Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej jako kierownik Wydziału Prawnego. Zasiadał w Komisji Nauk Prawnych Krakowskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk. Współpracował z Okręgową Komisją Arbitrażową w Krakowie.
Zmarł 26 stycznia 1974 w Krakowie. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie 30 stycznia 1974.

Dlaczego tablica prof. Walaszka w Rabce?
Jak wspomina jego córka Profesor Anna Walaszek-Pyzioł w artykule „Kultowe i energetyczne „Satisfaction”” opublikowanym w miesięczniku Uniwersytetu Jagiellońskiego „Alma Mater” nr 195 lato 2017

„Prof. Bronisława Walaszka na rzecz Uniwersytetu Jagiellońskiego przyczynił się walnie do pozyskania trzech wypoczynkowych domów uniwersyteckich – dwóch w Rabce, jednego w Zakopanem. No i dworku reprezentacyjnego w Modlnicy. Razem z prof. Sylwestrem Wójcikiem przygotowali perfekcyjnie całą stronę prawną. – Do żadnego z tych domów on ani nikt z rodziny nie pojechał wypoczywać. Żeby ktoś nie powiedział, że coś z tego ma, albo o mnie, że córeczka przyjechała.. W1976roku, za rektora Mieczysława Karasia, zostałam zaproszona na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej z nazwiskiem mojego ojca na domu w Rabce. Zaraz wróciłam do Krakowa. Po przejściu na emeryturę aż do śmierci mieszkał w tym domu prof. Stefan Grzybowski. Dożył 102 lat. Dobrze tam się czuł”
Publikacje:
  1. Uznanie dziecka w polskim prawie rodzinnym (1958)
  2. Uznanie dziecka w polskim prawie międzynarodowym prywatnym (1959)
  3. Sądowe ustalenie nieślubnego ojcostwa w polskim prawie międzynarodowym pryawatnym (1959)
  4. Ustalenie ojcostwa małżeńskiego w polskim prawie rodzinnym, w polskim prawie międzynarodowym prywatnym i procesowym (1962)
  5. Rozprawy prawnicze. Księga pamiątkowa dla uczczenia pracy naukowej Kazimierza Przybyłowskiego (1964)
  6. Przysposobienie w polskim prawie rodzinnym oraz w polskim prawie międzynarodowym prywatnym i procesowym. Dokonanie i skutki (1966)
  7. Zarys prawa międzynarodowego prywatnego (1968)
  8. Międzynarodowe prawo rodzinne (1969)
  9. Zarys prawa rodzinnego i opiekuńczego (1971)
  10. Materiały do nauki prawa międzynarodowego prywatnego (1970, 1974)
Nauczyciele Zespołu Szkół w Rabce-Zdroju im. ks. prof. Józefa Tischnera życzą miłej lektury