Tablica Władysława Orkana
W drugiej połowie września 1970 r. Kuratorium Okręgu Szkolnego w Krakowie nadało Szkole Podstawowej nr 2 w Rabce imię Władysława Orkana. 21 lutego 1971 r. odbyło się uroczyste przekazanie szkole sztandaru ufundowanego przez opiekunów tj. Związek Spółdzielni Przemysłu Ludowego „Cepelia” w Warszawie i odsłonięcie tablicy patrona. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz oświatowych, politycznych i miejskich oraz społeczeństwo Rabki. Po części oficjalnej odbyła się piękna część artystyczna , na którą złożyło się: inscenizacja „Matki”, śpiewy i tańce regionalne Najznakomitszy pisarz, poeta i publicysta związany z Gorcami Naprawdę nazywał się Franciszek Salezy Smaciarz. Władysław Orkan zmarł w Krakowie 14 V 1930 r. a pochowany został na słynnym Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.
Nauczyciele Zespołu Szkół w Rabce-Zdroju im. ks. prof. Józefa Tischnera życzą miłej lektury