Tablica Marii Kaczyńskiej I LO w Rabce – Zdroju

Na tablicy „Pomordowanych w II wojnie światowej” znajduje się 12 nazwisk tj : Jakuba Hojnego, Zbigniewa Horodyńskiego, Jacka Kadena, Andrzeja Kadena-Bandrowskiego, Pawła Kadena-Bandrowskiego, Michała Krasińskiego, Zbigniewa Myczkowskiego, Antoniego Nawary, Adama Nenckiego, Edmunda Sieńkowskiego, Jana Szymańskiego oraz Zbigniewa Tabaczek. Poniżej umieszczono napis : Ofiara katastrofy smoleńskiej 10.04.2010 Maria Kaczyńska z d. Mackiewicz Żona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
O Marii Kaczyńskiej i jej związkach z Rabką będzie mowa innej części tej pracy. Patrz -> 8. Kościół p.w. św. Marii Magdaleny Rabka – ul. Orkana 8 -- tablica Marii Kaczyńskiej (Ogród Różańcowy)

Tablica upamiętniająca harcerzy tzw. „Żółtej dwójki”

W budynku Liceum Ogólnokształcącego im. E. Romera w Rabce-Zdroju została odsłonięta i poświęcona przez ks. Józefa Kapcię tablica upamiętniająca harcerzy tzw. „Żółtej dwójki”. Na tablicy zapisane zostały nazwiska 63 harcerzy z trzech drużyn „Zbójnicy”, „Partyzanci” i „Harnasie”, oraz ich opiekuna Edmunda Chodaka i kapelana ks. Józefa Hojoła, którzy w latach 1945-1948 tworzyli w rabczańskim gimnazjum Jana Wieczorkowskiego II Drużynę Harcerzy im. Gen. Władysława Sikorskiego. W uroczystości udział wzięli uczniowie szkoły, nauczyciele, dyrektor placówki Marek Świder oraz żyjący członkowie „Żółtej dwójki” z rodzinami.

Więcej nt. harcerzy tzw. „Żółtej Dwójki” można przeczytać w opr. dh S. Kościelniaka SIEDEMDZIESIĄTA ROCZNICA POWSTANIA ŻÓŁTEJ DWÓJKI WSPOMNIENIE II DRUŻYNY HARCERZY IMIENIEM GENERAŁA WŁADYSŁAWA SIKORSKIEGO W RABCE ZDROJU

zamieszczonym na stronie internetowej kliknij tutaj

Tablica dr. Jana Wieczorkowskiego

Absolwent Gimnazjum św. Jacka w Krakowie (1909) i studiów filozoficznych w Uniwersytecie Jagiellońskim (1915), nauczyciel prywatny dzieci Kazimierzostwa Kadenów, z których najstarszą córką ożenił się w 1916 r. Powołany w 1914 r. do armii Austro-Węgier, następnie służył jako kapitan piechoty Wojska Polskiego (1918-1920). W 1924 r. założył Prywatne Gimnazjum Sanatoryjne Męskie w Rabce, którego był właścicielem i dyrektorem. Podczas okupacji niemieckiej organizator tajnego nauczania, więziony przez Gestapo (1940-1942). W 1945 r. reaktywował szkołę jako Prywatne Liceum i Gimnazjum Koedukacyjne. Próbował ratować je przed upaństwowieniem, przekazując Związkowi Samopomocy Chłopskiej (1949). Po ostatecznym przejęciu szkoły przez władze komunistyczne, załamany, popełnił samobójstwo.

Więcej o szkole i Janie Wieczorkowskim można przeczytać w artykule:

Marek Świder, Maria Marta Urlińska „Prywatne Gimnazjum Sanatoryjne Męskie dr Jana Wieczorkowskiego w Rabce (1924 – 1939)
Nauczyciele Zespołu Szkół w Rabce-Zdroju im. ks. prof. Józefa Tischnera życzą miłej lektury