Tablica Marii Kaczyńskiej

27. lutego 2020 prezydent odsłonił tablicę pamiątkową Marii Kaczyńskiej w Rabce-Zdroju Prezydent po odsłonięciu tablicy Marii Kaczyńskiej podziękował za to upamiętnienie. Jak wskazał, na tablicy jest też wspomnienie o jej mężu, prezydencie Lechu Kaczyńskim i pozostałych ofiarach katastrofy smoleńskiej sprzed dziesięciu lat.

"Bardzo dziękuję, że Rabka pamięta o swojej wspaniałej mieszkance, o dziewczynie, o kobiecie, która tutaj spędziła ważną część swojego życia, swój czas dorastania, swój czas szkoły podstawowej i w liceum. Tutaj zdała maturę, potem pojechała na studia na wybrzeże, ale ten bardzo ważny czas życia, młodego życia, kiedy człowiek dorasta, kiedy człowiek dojrzewa, kiedy kształtuje się charakter - spędziła właśnie tutaj, w Rabce-Zdroju wśród tatrzańskich górali" - podkreślił Duda. Prezydent podziękował przy tej okazji również za organizację memoriału Marii Kaczyńskiej, dzięki któremu młodzi narciarze konkurują na stokach. "Dziękuję za to upamiętnienie, poprzez ten pomnik, ale także w każdy inny sposób, bo była to wspaniała osoba, o niezwykłym charakterze, o wielkim harcie ducha, o dużej sile osobowości" - powiedział.

Maria Kaczyńska urodziła się w Machowie, jednak dorastała w Rabce-Zdroju, gdzie chodziła do szkół. Studia ukończyła w Sopocie na Wydziale Transportu Morskiego Wyższej Szkoły Ekonomicznej, dzisiejszym Uniwersytecie Gdańskim. W 1978 roku wyszła za mąż za Lecha Kaczyńskiego, który w 2005 roku objął urząd prezydenta RP.

Maria i Lech Kaczyńscy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu TU-154 pod Smoleńskiem, w drodze na uroczystości.
Głaz z tablicą Jana Pawła II i kard. Stanisława Dziwisza

W Rabce przy kościele pw. Św. Marii Magdaleny powstał z inicjatywy proboszcza ks. dr Pawła Dużniak Ogród Różańcowy im. Jana Pawła II i abp. Stanisława Dziwisza. Tu też znajduje się kolejny głaz papieża z tablicą z napisem:

"Ogród Różańcowy im. Jana Pawła II Kard. Stanisława Dziwisza Rabka Zdrój 10 września 2005 r."

Pomniki tablice papieża

Park Zdrojowy w Rabce - ul. Orkana: tablica i pomnik Jana Pawła II i ks. M. Malińskiego na „Białym Dworku” przy ul. Orkana

Rdzawka - Kościół, Rdzawka 205: pomnik papieża Jana Pawła

Rabka Zaryte - kościół:

kościół, Rabka – Zaryte 148 A - pomnik papieża Jana Pawła II

Tablica ks. Józefa Hojoła

Dzięki staraniom dawnych wychowanków, popartych przez Urząd Miasta Rabka Zdrój i burmistrza Rabki zasługi ks. Hojoła upamiętniono również na tablicy wmurowanej „na wieczność” w kościele parafialnym p.w. Św. Marii Magdaleny w Rabce. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonano w dniu 3 września 2011 roku.

Tablica ks. Józefa Hołoja

Tablica upamiętniająca harcerzy tzw. „Żółtej Dwójki”

Nauczyciele Zespołu Szkół w Rabce-Zdroju im. ks. prof. Józefa Tischnera życzą miłej lektury