Tablica ks. Stanisława Dunikowskiego

W krypcie kościoła Św. Teresy w Rabce znajduje się tablica poświęcona ks. Stanisławowi Dunikowskiemu - kanonika, ksiądza w zdrojowej kaplicy św. Teresy, katechety, działacza PCK, związanego z działalnością konspiracyjną ZWZ –AK.

Tablica ks. Józefa Hojoła

W krypcie kościoła Św. Teresy w Rabce znajduje się tablica poświęcona ks. Józefowi Hojołowi, która została uroczyście poświęcona w rok po jego śmierci 30 sierpnia 1997 roku. Na tablicy widnieje napis:

Ś.p. Ks. Józef Hojoł (1910 -1996) wychowawca młodzieży rabczańskiej represjonowany w okresie stalinizmu – w dowód czci i pamięci – harcerki i harcerze z Rabki z lat 1946 – 1948.

Uroczystość ta stała się wielkim spotkaniem dawnych wychowanków.

Ks, J. Hojoł pochowany został na cmentarzu parafialnym we Frydrychowicach. Na tablicy nagrobnej czytamy: „Dla Chrystusa wyzbyłem się wszystkiego”. Flp, KS. KAN. JÓZEF HOJOŁ UR. 3.XII. 1910 REPRESJONOWANY W OKRESIE STALINIZMU PROBOSZCZ PARAFII GIEBUŁTÓW W LATACH 1955-1985 ZM. 19.VI. 1996 JEZU UFAM TOBIE”.”

Kolejną tablicę poświęconą ks. J. Hojołowi w Rabce odsłonięto w kościele pw. Marii Magdaleny Kościół p.w. św. Marii Magdaleny Rabka – ul. Orkana 8 tablica ks. Józefa Hojoła

Nazwisko ks. Józefa Hojoła zostało również umieszczone na tablicy znajdującej się w I LO im. E. Romera w Rabce tablica pamięci Nauczycieli i Absolwentów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej i Marii Kaczyńskiej , która zginęła w czasie katastrofy samolotu pod Smoleńskiem.

Tablica ks. Kapelana Romana Sapety

W krypcie kościoła Św. Teresy w Rabce znajduje się tablica poświęcona ks. Romanowi Sapecie.

Ks. kanonik, kapelan szpitala w Rabce Roman Sapeta ur. się 4 marca 1925 roku w Cięcinie na Żywiecczyźnie. Ukończył studia na Wydziale Teologicznym UJ w Krakowie, święcenia kapłańskie otrzymał z rąk abpa Eugeniusza Baziaka w Krakowie w katedrze na Wawelu 20 czerwca 1952 roku.

Jako wikariusz, katecheta i penitencjariusz pracował kolejno w Szczakowej, Brzeszczach, Stryszowie, Krakowie, w Wieliczce i Żywcu.

Do Rabki przybył w 1977 roku i do końca życia związał się z parafią p.w. św. Teresy. W trudnym okresie tworzenia parafii i rozbudowy kościoła wspierał swoja obecnością i był podporą dla pracujących tu księży proboszczów.

10 kwietnia 2000 r. odszedł człowiek skromny, sprawiedliwy, ktoś kto potrafił znaleźć w każdym coś dobrego i godnego szacunku – ks. Kapelan Roman Sapeta - osoba duchowna, kapelan chorych i cierpiących, ale przede wszystkim człowiek rozumiejący drugiego człowieka – jego ból, radość, smutek. Na 48 lat kapłaństwa ks. Roman Sapeta spędził w Rabce 23 lata. Wcześniej była wojna i walka z okupantem w oddziałach AK. W pamięci Rabczan pozostanie postać ks. Kapelana, jako duchownego, który w swoich kazaniach poruszał tematy nie zawsze popularne. Ksiądz potrafił w swoich przemówieniach poddać krytyce naszą mentalność, konformizm, niesprawiedliwość. Potrafił również w pięknych słowach mówić o potrzebie miłości bliźniego, Ojczyzny, o wybaczaniu. Gorący miłośnik muzyki, założyciel chóru w parafii św. Teresy „Teresianum”, nie tylko nim kierował, ale i komponował pieśni, które pozostały jako spuścizna. Swoją pasją zarażał kolejne pokolenia parafian podkreślając, że człowiek, który śpiewa modli się podwójnie. Z pracy w chórze potrafił uczynić przeżycie estetyczne, duchowe i religijne. Był człowiekiem obdarzonym nie tylko charyzmą, ale i wieloma pasjami. Tworzył obrazy wypalane w desce drewnianej, był numizmatykiem, który zgromadził bogatą kolekcję monet, zapalonym wędkarzem, myśliwym. Dla Księdza Kapelana Romana Sapety najważniejsze i święte było: Bóg – Honor – Ojczyzna. Już w latach młodzieńczych odznaczał się wyjątkową odwagą w walkach partyzanckich z okupantem niemieckim. Później w latach komuny i w latach stanu wojennego głoszone było przez niego słowo prawdy płynące z Ewangelii, ale głosił też i prawdę historyczną – dającą nam nadzieję. Posiadał głęboką wiedzę teologiczną, historyczną i literacką – można powiedzieć wszechstronną. Zdolności muzyczne, kompozytorskie, dyrygenckie angażowałeś w pracę z chórem na każdej placówce kapłańskiej – także w Rabce – Zdroju. Owoce talentu rzeźbiarskiego można podziwiać w okolicznych kościołach, a także w domach przyjaciół. W Rabce należał do Klubu Oficerów Rezerwy i był jego kapelanem.
Tablica Księdza Dziekana Władysława Siwka

W krypcie, pod jedną z bocznych kaplic kościoła Św. Teresy w Rabce, umieszczono tablicę epitafijną tego zasłużonego pierwszego proboszcza parafii św. Teresy ks. Władysława Siwka. W zakrystii kościoła znajduje się jego portret.

Ks. Władysław Siwek ur. się 22 stycznia 1920 r. w Marcyporębie. Wyświęcony został 4 listopada 1951 r., następnie był wikariuszem kolejno: w Wiśniowej, w Nowym Targu, w Krakowie.

W 1965 roku został skierowany do Rabki, gdzie objął stanowisko rektora kaplicy zdrojowej w Rabce. Samodzielny rektorat – ośrodek duszpasterski wydzielony z parafii św. Marii Magdaleny i będący jego filią, ustanowił 20 grudnia 1964 roku ks. bp. Wojtyła. W dniu 8 maja 1978 roku ks. kard. Karol Wojtyła erygował parafię św. Teresy, a jej pierwszym proboszczem mianował ks. Władysława Siwka. W latach 1976-1982 ks. Kan. Siwek pełnił też funkcję dziekana dekanatu rabczańskiego.

Od początku pracy w Rabce ks. Siwek zabiegał o powiększenie kaplicy, tj. przebudowy jej drewnianej części. Projekt przebudowy, wykonany przez dra inż. Przemysława Gawora i inż. Małgorzatę Grabacką, został zatwierdzony przez władze kościelne i świeckie w 1983 r. Wielkim wysiłkiem i zaangażowaniem parafian powstał kościół obecnym kształcie. Poświęcenia całości dokonał 6 kwietnia 1986 roku ks. kard. Franciszek Macharski.

Ks. proboszcz Siwek zmarł cztery miesiące później, 2 sierpnia 1986 roku.

Tablica Józefa Karasia „Ognia”

W krypcie Kaplicy Zdrojowej poniżej tablicy poświęconej partyzantom AK z 1 Pułku Strzelców Podhalańskich umieszczono tablice w hołdzie Żołnierzom 1 Pułku Strzelców Podhalańskich kpt. Janowi Stachurze „Adamowi” i mjr. Józefanowi Kurasiowi ps „Ogień”

Konflikt ocen tegoż żołnierza ciągnie się już całe dziesięciolecia i do dziś nie ma do końca odpowiedzi na niektóre kłopotliwe pytania.

Po 2011 roku Józef Kuraś „Ogień” został zaliczony do Żołnierzy Wyklętych, wmurowano tablicę upamiętniająca go w Kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, 13 sierpnia 2006 w Zakopanem odsłonięto pomnik Józefa Kurasia – „Ognia”. Rabka również upamiętniła go tablicą.

Tak jak kiedyś jego działalność po 1945 roku budziła i budzi wiele kontrowersji tak i zaliczenia go do Żołnierzy Wyklętych i postawienie go na równi z Witoldem Pileckim czy August Emil Fieldorf – „Nil” nie przez wszystkich jest uznawana za właściwe.

Tablica poświęcona partyzantom 1PSP AK

W krypcie Kaplicy Zdrojowej znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona partyzantom AK 1 Pułku Strzelców Podhalańskich obwód: Rabka – Mszana Dolna, wymieniono cztery nazwiska, a to: ppor. Jan Stachura, kpt. rez. dr Tadeusz Malewski, Marczyński Aleksander, lek. Zdzisław Cyryl Olszewski.

Tablica Józefa Świdra

Kolejna pamiątkowa tablica w krypcie to tablica poświęcona Józefowi Świdrowi.

Anna Szopińska na portalu Podhale Region pl. tak pisze nt Józefa Świdra i poświęcenia tablicy : RABKA- ZDRÓJ. Dziś, w niedzielę 18 maja, o godz. 15.00, w Rabce-Zdroju, w Krypcie Kaplicy św. Teresy od Dzieciątka Jezus, poświęcona zostanie przez biskupa Jana Szkodonia Tablica Pamięci Józefa Świdra ps. „Pucuła", „Mściciel" - dowódcy Oddziału Partyzanckiego „Wiarusy".


Po śmierci majora Józefa Kurasia „Ognia" Józef Świder podjął dalszą walkę z komunistycznym wrogiem. Aby pomścić śmierć swego dowódcy majora „Ognia", zmienił swój dotychczasowy pseudonim z „Pucuły" na „Mściciela". W dziesięć miesięcy dowodzony przez niego Oddział Partyzancki „Wiarusy" dokonał 232 akcji przeciwko organom komunistycznym.
Wcześniej Józef Świder był członkiem III kompanii (zwanej Plutonem Śmierci) Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica", dowodzonego przez Henryka Głowińskiego ps. „Groźny", który zginął w Rabie Wyżnej i jest pochowany na rabczańskim cmentarzu w grobowcu swojego kolegi i łącznika „Ognia" Bogdana Lisowskiego.
Józef Świder zginął zdradzony w Lubniu, 13 lutego 1948 r., podczas obławy zorganizowanej przez żołnierzy KBW. Miejsce jego pochówku, pomimo wielu wysiłków ze strony rodziny, nie zostało odnalezione.
Był to jeden z najwybitniejszych Żołnierzy Wyklętych majora Józefa Kurasia „Ognia", który w wieku 21 lat oddał najcenniejszy dar za wolną Polskę – własne życie.
W Krypcie Kaplicy znajduje się również tablica poświęcona Józefowi Kurasiowi oraz Janowi Stachurze ps. „Adam", którzy razem tworzyli w 1943 r. Oddział Partyzancki AK „Wilk".
Na uroczyste poświęcenie Tablicy Pamięci organizatorzy zapraszają wszystkich, Którym historia Żołnierzy Wyklętych, działających na terenie Podhala nie jest obojętna.
Inicjatorzy przedsięwzięcia to: rodzina Świdrów z Chabówki, Ksiądz Proboszcz Dariusz Pacula oraz Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych ZP „Błyskawica".
Tablica upamiętniająca konsekrację kościoła p.w. św. Teresy w Rabce
??
??

Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rabce-Zdroju – parafia dekanatu Rabka archidiecezji krakowskiej utworzona w 1978 r.

Kościół parafialny został wybudowany w dwóch etapach: prezbiterium wybudowano w 1927 r., nawę w 1986 r., konsekrowany w 1997 r. Mieści się przy ulicy Parkowej.

Początki parafii sięgają 1927 r., kiedy to wmurowano kamień węgielny z datą rozpoczęcia budowy kaplicy, który do dzisiaj widnieje w prezbiterium kościoła. Znana jest troska ówczesnego metropolity krakowskiego Adama Sapiehy o budowę kaplicy zdrojowej w Rabce pod patronatem św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Sądził on, że ta Święta jest szczególnie bliska ludziom cierpiącym i chorym, gdyż sama chorowała na gruźlicę płuc. Jej patronat nad kaplicą i ludźmi modlącymi się w niej uznał za odpowiedni.


15 lipca 1928 r. odbyło się uroczyste poświęcenie kaplicy, którą budowali kuracjusze z całej Polski z ks. Janem Piskorzem, a od 1928 r. - z ks. Stanisławem Dunikowskim, duszpasterzem przy kaplicy do 1942 r. Po uwięzieniu ks. Dunikowskiego przez gestapo za pracę konspiracyjną w AK przy kaplicy pracowali m.in.: ks. Mieczysław Maliński (1949-61) i ks. Kazimierz Bukowski (1961-63).
9 sierpnia 1965 r. powstał przy kaplicy samodzielny rektorat - ośrodek duszpasterski wydzielony z parafii św. Marii Magdaleny. Pierwszym rektorem został ks. Józef Moroń (1963-65). Od 1965 r. do 1978 r. obowiązki te sprawował ks. Władysław Siwek.
8 maja 1978 r. - w uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Polski i archidiecezji krakowskiej, kard. Karol Wojtyła uroczystym dekretem skierowanym do parafii św. Marii Magdaleny w Rabce erygował parafię św. Teresy w Rabce Zdroju, a jej proboszczem mianował ks. Władysława Siwka (1978-86).
Pierwszy proboszcz nowej parafii rozpoczął usilne starania o rozbudowę istniejącej kaplicy dla potrzeb duszpasterstwa parafialnego. Projekt rozbudowy wykonali: inż. dr Przemysław Gawor z Politechniki Krakowskiej oraz inż. Małgorzata Grabacka z Krakowa. Budowę rozpoczęto 4 lipca 1983 r. Prace budowlane wykonali parafianie własnym kosztem pod kierunkiem inż. Zbigniewa Dziechciowskiego z Rabki.
Po śmierci ks. kan. Władysława Siwka (2 sierpnia 1986 r.) dalszą troskę o budowę świątyni przejął ks. Józef Kapcia, nowy proboszcz parafii (13 sierpnia 1986 r.), i doprowadził do jej konsekracji, której dokonał kard. Franciszek Macharski 1 października 1997 r., w uroczystość odpustu ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus, w stulecie jej śmierci.
Nauczyciele Zespołu Szkół w Rabce-Zdroju im. ks. prof. Józefa Tischnera życzą miłej lektury