1. Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty, zwanej dalej ustawą oraz przepisach wydanych na jej podstawie.
2. Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o rodzicach, należy przez to rozumieć także prawnych opiekunów.
Szkoła realizuje w szczególności następujące cele i zadania:
1. Umożliwia uczniom podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej i religijnej w warunkach poszanowania godności osobistej oraz wolności światopoglądowej i wyznaniowej. W realizacji tego zadania kieruje się zasadami zawartymi w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz wskazaniami zawartymi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Konwencji Praw Dziecka.
2. Umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do uzyskania świadectwa ukończenia szkoły, a także świadectwa dojrzałości, poprzez zajęcia edukacyjne, koła zainteresowań, obozy i wycieczki szkolne oraz pracę biblioteki szkolnej.
3. Zapewnia uczniom Technikum teoretyczne i praktyczne przygotowanie do wykonywania wyuczonego zawodu oraz po zdaniu egzaminu, uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
4. Umożliwia przyszłym absolwentom szkoły podjęcie decyzji dotyczącej dalszego kierunku kształcenia poprzez współpracę z wyższymi uczelniami, szkołami policealnymi i systematyczną współpracę z rodzicami.
5. Stwarza warunki do rozwijania zdolności, zainteresowań i predyspozycji na zajęciach obowiązkowych, dodatkowych i nadobowiązkowych.
6. Udziela uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej poprzez pracę pedagoga, wychowawcy i rodziców oraz współpracę z instytucjami i organizacjami opiekuńczymi, wychowawczymi oraz specjalistycznymi, świadczącymi wykwalifikowaną pomoc w rozpoznawaniu trudności i ich potrzeb.
Szkoła organizuje proces dydaktyczny zgodnie z odrębnymi przepisami dbając o realizację podstawy programowej i obowiązujących programów nauczania metodami dającymi jak najlepsze wyniki kształcenia.
1. Szkoła pomaga uczniom w osiąganiu przez nich sukcesów w olimpiadach i konkursach przedmiotowych na wszystkich szczeblach. Szkoła promuje współzawodnictwo indywidualne i grupowe uczniów.
2. Szkoła stwarza uczniom szczególnie uzdolnionym warunki do realizacji indywidualnego toku nauki oraz realizacji indywidualnego programu nauki.
1. Szkoła organizuje w ramach planu zajęć dydaktycznych naukę religii stosownie do deklaracji wyznaniowych uczniów i ich rodziców
2. Szkoła stwarza możliwość swobodnego wyboru przedmiotu : religii lub etyki.
3. Uczeń pełnoletni lub rodzice (prawni opiekunowie) ucznia niepełnoletniego deklarują w formie pisemnej uczestnictwo w zajęciach religii lub etyki.
4. Rezygnacja z uczestnictwa w zajęciach może nastąpić po zakończeniu semestru na pisemny wniosek ucznia pełnoletniego lub rodziców (prawnych opiekunów) ucznia niepełnoletniego.
5. Uczniowie nieobjęci nauką religii lub etyki, mają zapewnioną opiekę na terenie Szkoły, a jeżeli zajęcia te wypadają na pierwszej lub ostatniej lekcji, zwalniani są do domu.
Szkoła realizuje zadania opiekuńczo-wychowawcze oraz z zakresu profilaktyki zagrożeń społecznych w oparciu o opracowany „Szkolny program wychowawczy” oraz „Szkolny program profilaktyki, które stanowią integralną część statutu.
1. Szkoła wspomaga wychowawczą rolę rodziny. Organizuje spotkania indywidualne i zespołowe rodziców i nauczycieli, ustala formy współdziałania w procesie nauczania i wychowania.
2. Szkoła sprawuje opiekę nad uczniami w czasie wszelkich organizowanych przez siebie zajęć odpowiednio do ich potrzeb oraz możliwości szkoły.
3. Szkoła otacza szczególną opieką wszystkich uczniów, a uczniów z rodzin niepełnych, rozbitych, wielodzietnych, patologicznych traktuje w sposób wyjątkowy, współpracując w tym zakresie z samorządami, lokalnymi ośrodkami pomocy społecznej i poradniami psychologiczno-pedagogicznymi.
4. Szkoła sprawuje indywidualną opiekę nad uczniami, którym z powodu warunków losowych lub rodzinnych potrzebne są szczególne jej formy, jak:
cheapest pharmacy \\ http://indianpharmacycheaprx.com/ \\ big mountain drugs canadian pharmacy \\ viagraonlinepharmacy-cheaprx.com \\ rx online pharmacy
Szkoła umożliwia uczniom i nauczycielom pełne i twórcze wykorzystywanie swej bazy, stale ją unowocześniając i modernizując.
Szkoła współdziała z organem prowadzącym i sprawującym nadzór pedagogiczny w realizacji celów statutowych.
Szkoła przygotowuje uczniów do aktywnego, samodzielnego uczestnictwa w życiu społecznym, między innymi poprzez rozwijanie samorządności uczniowskiej.
1. Opieka nad uczniami przebywającymi w szkole organizowana jest podczas zajęć obowiązkowych, nadobowiązkowych i pozalekcyjnych, według następujących zasad:
2. Opieka nad uczniami poza terenem szkoły, w tym w czasie wycieczek organizowanych przez szkołę , pełniona jest według następujących zasad:
3. Kierownik wycieczki lub imprezy w szczególności:
4. Opiekunem wycieczki lub imprezy może być nauczyciel albo, po uzyskaniu zgody dyrektora szkoły, inna pełnoletnia osoba.
Opiekun w szczególności:
5. Szczegółowe zasady organizowania wycieczek określa „Regulamin wycieczek szkolnych”.
6. Wszystkie wycieczki i imprezy pozaszkolne wymagają wypełnienia „Karty wycieczki”.
7. Uczniowie biorący udział w zawodach sportowych powinni posiadać aktualne badania lekarskie.
8. W celu zapewnienia opieki nad uczniami w czasie przerw śródlekcyjnych, bezpośrednio przed i po lekcjach, a także w czasie imprez i uroczystości szkolnych, organizowane są dyżury nauczycielskie według następujących zasad:
1. Dyrektor jest zobowiązany do zapewnienia uczniom oraz pracownikom bezpiecznych
i higienicznych warunków pracy i nauki podczas zajęć obowiązkowych i nadobowiązkowych.
2. W przypadku zagrożenia bezpieczeństwa, zdrowia lub życia uczniów i pracowników np. niskie temperatury w pomieszczeniach, awarie, uszkodzenia obiektu itp. dyrektor może podjąć decyzję o okresowym zawieszeniu działalności szkoły, zgodnie z odrębnymi przepisami.