Akademia z okazji święta 3 Maja

Z okazji 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja uczniowie klasy trzeciej Technikum Informatycznego przygotowali uroczystą akademię.
W otoczeniu narodowych symboli przypomnieli o tym, jak wielką wagę miało to wydarzenie dla Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
    Konstytucja 3 maja uchwalona w 1791 roku była pierwszą konstytucją w Europie i drugą (po konstytucji amerykańskiej) na świecie. Dokument ten oznaczał przemianę ustroju Rzeczpospolitej, uznanego za przestarzały i niosący szkody dla narodu. W efekcie znosił liberum veto, wolną elekcję oraz prawo do konfederacji, a władza została podzielona na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ustanowienie Konstytucji 3 maja było ostatnią przed rozbiorami próbą ratowania Polski.
    Akademię zakończył zespół muzyczny z klasy IIc (Adam Kaczor, Patrycja Stachura, Joanna Wiergowska i Katarzyna Wojtyczko), prezentujący piosenkę własnego autorstwa.

Justyna Filar (IIb)