Fakt, którego nie ukryjesz: Tylko z chemią w pełni żyjesz!

Layout 1

Nauka jest jednym z najwspanialszych doznań, które kierują naszym życiem. Mamy w niej pewne ustalone wzorce, gdzie znajdujemy punkty odniesienia, które jednak nieustannie musimy poszerzać, pamiętając, że zrozumieć znaczy zaakceptować brak zupełnego poznania. Aby badać otaczający nas świat musimy okazywać mu zainteresowanie – dlatego też postanowiliśmy odwiedzić Uniwersytet Jagielloński. W ten oto sposób klasy biologiczno-chemiczne: Ic, IIc, IId wraz z nauczycielami wzięły udział w niezwykle emocjonujących wykładach.

W pierwszej części naszej wyprawy poznaliśmy historię niebanalnych naukowców: Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego. Ich osiągnięciem było skroplenie azotu, tlenu i dwutlenku węgla. Wysłuchaliśmy też o kontynuacji ich badań, które zaowocowały skropleniem wodoru. Po części teoretycznej zgłębialiśmy tajemnice właściwości poszczególnych ciekłych gazów, mogąc samemu przekonać się czym się charakteryzują.

W drugim etapie naszej przygody przekonaliśmy się o tym, iż czar chemicznych doświadczeń może zaskakiwać nas na każdym kroku. Od otrzymywania srebra, poprzez tajemnicze węże faraona aż po ognie bengalskie odkrywaliśmy fascynujące przemiany chemiczne. Niejednokrotnie towarzyszyły temu wybuchy, świsty, rozbłyski świetlne i przeróżne zapachy. Poczuliśmy się jak zaklęci w czasie: istniała tylko ta chwila i przeżywane wtedy emocje.

Wspomnienia tamtych chwil na pewno pozostaną z nami na długo.

Adriana Bielak i Aleksandra Nowacka, IIc
Zobacz zdjęcia


Layout 1
Layout 1
Layout 1