II LO na Dniach Tischnerowskich w Krakowie

dniti

Dni Tischnerowskie trwają. Tym razem obchody związane z uczczeniem pamięci patrona naszej szkoły miały miejsce w Krakowie na terenie Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. prof. Józefa Tischnera. 23 kwietnia odbyło się tam ,,Spotkanie filozoficzne młodych – wolność w sieci”.

Przybyła liczna młodzież ze szkół tischnerowskich. Wśród obecnych byli również przedstawiciele naszego II Liceum wraz z katechetką – siostrą Ignis. Zdarzenie rozpoczęło się o godzinie 10 od powitania  zgromadzonych przez Kazimierza Tischnera – brata ks. Józefa. Następnie wysłuchano koncertu zespołu góralskiego – Ślebodne nucicki, którego muzyka była bliska patronowi obchodów. Później miała miejsce dyskusja filozoficzna, prowadzona przez profesora Piotra Kłodowskiego – rektora WSE. Rozmowa poruszała problem tytułowej wolności w Internecie. Rozpoczęła się od 10-minutowych wystąpień uczonych: Joanny Świątkowskiej, Błażeja Sajduki, Adama Workowskiego. Każdy z nich zaprezentował tezę na temat tytułu spotkania, broniąc w dalszej dyskusji swego zdania.

,,Spotkanie młodych” nie byłoby oczywiście spotkaniem młodych, gdyby przybyli licealiści nie włączali się do rozmowy. Uczniowie mieli wiele do powiedzenia. Wymiana zdań odbywała się pomiędzy młodzieżą, jak i naukowcami. Czynnymi uczestnikami byli również uczniowie II LO z Rabki-Zdroju. Poruszone zostały kwestie wolności, anonimowości, hejtu w Internecie oraz zagrożeń wynikających z niewłaściwego wykorzystania sieci. Po dyskusji na scenie zagościł Wojciech Bonowicz – autor biografii ks. Józefa Tischnera, który wręczał nagrody zwycięzcom konkursu.