Jak grać w życie, czyli wycieczka klas matematycznych na UJ

Automaty komórkowe, ich działanie, historia i powiązania z wielkimi matematykami to główne tematy wycieczki do Krakowa klas matematyczno – fizyczno – geograficznych.
Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego był celem wyjazdu klas IIA i IIIA do Krakowa. Uczniowie wzięli udział w wykładach dotyczących pochodzenia i działania automatów komórkowych. Wykładowca przybliżył postacie Stanisława Ulama i Johna von Neumanna – matematyków, twórców tego zjawiska. Wyjaśnił także zasady działania „Gry w życie”, będącej przykładem automatu komórkowego oraz pokazał jej najciekawsze warianty. Zajęcia zakończył quiz wiedzy dla przedstawicieli szkół. Naszą godnie reprezentował Michał Żmuda z klasy IIIA.
Uniwersytet Jagielloński nie był jedynym punktem na trasie wycieczki. Uczniowie zawitali także do opactwa Benedyktynów w Tyńcu, gdzie wzięli udział w warsztatach dotyczących średniowiecza i jego stereotypów oraz zwiedzili część klasztorną.

Aleksandra Figura