Klasa 1a i 2a na AGH, UP i UJ

W dniu 24 listopada klasy 1a i 2a wzięły udział w wycieczce profilowej do Krakowa.

Swoją podróż zaczęliśmy od zwiedzenia wystawy w Muzeum Geologicznym Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH. Podczas zajęć poznaliśmy wybrane minerały, skały i skamieniałości. Na szczególną uwagę zasługuje kompletny szkielet mozazaura czyli potężnego morskiego gada żyjącego w późnej kredzie (71 – 66 mln lat temu). Ze względu na monstrualną budowę ciała i przystosowanie do drapieżnictwa mozazaury bywają nazywane morskimi tyranozaurami.

Po wizycie w Muzeum Geologicznym klasa 2a odwiedziła krakowskie Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI, gdzie prowadzeni przez niewidomych przewodników w zupełnej ciemności eksplorowaliśmy świat z perspektywy osób niewidomych. Poznaliśmy także podstawy pisma Braillea, dowiedzieliśmy się jak osoby niewidome korzystają z telefonu czy budzika oraz kiedy i jak pomagać takim ludziom.

Wieczorem klasa 2a wzięła udział w ogólnopolskiej Nocy Anglistów w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach tego wydarzenia uczniowie uczestniczyli w warsztatach pt. Co zrobili dla nas Wikingowie?, które  prowadził dla nas dr Aeddan Shaw.  Dr Shaw w ciekawy sposób wyjaśnił jak dziedzictwo Wikingów wpłynęło na współczesną kulturę anglosaską i język angielski. Łącząc historię, językoznawstwo i gry planszowe uczniowie mieli okazję doświadczyć tego, jak przeszłość wpływa na teraźniejszość.

Klasa 1a wzięła udział w ogólnopolskiej Nocy Anglistów w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Pedagogicznego. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach dotyczących intertekstualności w dziele Janet i Allana Ahlberga The Jolly Postman or Other Peoples Letters, najnowszych neologizmów, nowoczesnych technologii w pracy tłumacza (system CAT) oraz  dotyczących homografów w języku angielskim.