W dniu 4 kwietnia klasa 2a wzięła udział w wycieczce profilowej do Krakowa. Pierwsze zajęcia odbyły się w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ i były poświęcone petrografii, czyli nauce o skałach. Podczas tych zajęć mogliśmy zobaczyć cyrkony z Jack Hills w Australii, które są najstarszą znaną substancją powstałą na Ziemi (wiek cyrkonów wydatowano na 4,4 miliardów lat) oraz gnejs Acasta występujący na tarczy kanadyjskiej – najstarszą znaną skałę na Ziemi (wiek gnejsu to 4,03 miliarda lat).
Drugie zajęcia odbyły się na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ. W ramach cyklicznych spotkań dla młodzieży tzw. Matematycznych Czwartków uczestniczyliśmy w wykładzie dra hab. Igora Podolaka pt. „Czy Al może myśleć?” Wykładowca jest znanym polskim informatykiem specjalizującym się m.in. w sztucznej inteligencji. Jej rozwój niesie ze sobą wiele możliwości, ale też pewne zagrożenia. Bezsprzecznie potrafi ona odpowiadać na coraz bardziej złożone pytania, ale są sytuacje, kiedy się myli… i o takich przykładach też rozmawialiśmy. Nasi uczniowie zostali zaproszeni do studiowania nowego kierunku na UJ dotyczącego sztucznej inteligencji. Po wykładzie został przeprowadzony konkurs wiedzy matematycznej.
Uzupełnieniem wykładów na UJ były zajęcia terenowe w Rezerwacie Przyrody Nieożywionej Bonarka, który jest jednym z najcenniejszych na terenie Polski i unikatowym w skali europejskiej obiektem geoturystycznym. Zajęcia poświęcone były budowie geologicznej i rzeźbie obszaru Krakowa. Krzemionki Podgórskie stanowią izolowany zrąb tektoniczny należący do południowowschodniej części monokliny śląsko-krakowskiej. Powstanie na tym terenie struktur tektonicznych nieciągłych jest wynikiem orogenezy alpejskiej, kiedy to ta część monokliny śląsko-krakowskiej pod wpływem nacisku nasuwających się Karpat rozpadła się szereg różnej wielkości rowów i zrębów tektonicznych.