Lekcja historii w Tyńcu

23 stycznia 2020 roku klasy IB i Ib razem z wychowawcami – panią profesor Ewą Kraus i panem profesorem Grzegorzem Moskalem wybrały się na wycieczkę edukacyjną do Krakowa i pobliskiego Tyńca. Humaniści odwiedzili najstarszy z istniejących klasztorów w Polsce – Opactwo Benedyktynów w Tyńcu wraz z kościołem św. Piotra i Pawła. Zwiedzili kościół klasztorny w stylu gotyckim, barokowym i rokoko. Zobaczyli XIV-wieczny kapitularz, opatówkę z okresu średniowiecza, która aktualnie mieści małe muzeum, krużganki klasztorne w stylu gotyckim. Posłuchali o historii klasztoru, o aktualnych zakonnikach zamieszkujących go, razem z panem przewodnikiem uczestniczyli w warsztatach na temat epoki średniowiecza. Podzielili się na dwie grupy – jedna grupa oglądała prezentację i pisała opowiadanie na czas z użyciem słów kluczowych dla tej epoki, a druga mogła obejrzeć efekty żmudnej i ciężkiej pracy benedyktynów w specjalnie przygotowanym skryptorium, czyli pomieszczeniu, w którym niegdyś mnisi przepisywali księgi. Uczniowie uczyli się tam kaligrafii przy użyciu kałamarzy wypełnionych tuszem i prawdziwych gęsich piór.
Cały pobyt w tym miejscu, będącym kolebką kultury europejskiej był dla naszych uczniów żywą lekcją historii. Wycieczkę dopełnił rozrywkowy element – kino i komedia kryminalna „Na noże”, która była nominowana do Oscarów w kategorii „najlepszy scenariusz oryginalny”.