Motoryzacja i skały

Layout 1 Layout 1

Budowa poduszkowca czy widok mleczaków mamuta to tylko niektóre z atrakcji wycieczki klasy 1A.

Kadra młodzików w terenie, czyli klasa 1A na wycieczce. W słoneczny środowy poranek uczniowie wraz z panią prof. Szczypułą-Knapczyk oraz panem prof. Osiką zebrali się na dworcu busów w Rabce i wyruszyli do Krakowa. Naszym celem było Muzeum Inżynierii Miejskiej znajdujące się w dawnej zajezdni tramwajowej na Kazimierzu oraz Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN-u przy ulicy Senackiej. W tym pierwszym zobaczyliśmy wystawę krakowskich tramwajów XX wieku. Tam również obejrzeliśmy kolekcję zawierającą ciekawe modele polskiej motoryzacji XX wieku, te popularne jak Syrenka, jak i te wyprodukowane w zaledwie kilku egzemplarzach jak mikrosamochód Smyk. Odwiedziliśmy interaktywną ekspozycję „Wokół koła” pozwalającą trochę poeksperymentować z kołem i jego licznymi zastosowaniami, a także próbowaliśmy zbudować poduszkowiec. Udało się, co pozwoliło nam unosić się centymetr nad ziemią. Następnie dotarliśmy do Muzeum Geologicznego ING PAN, gdzie znajdowała się wystawa skał regionu krakowskiego oraz wystawa paleontologiczna, na której podziwialiśmy zbiory z okresów od prekambru do kenozoiku. Oprócz tego mogliśmy obejrzeć skamieniałości po dawno wymarłych organizmach a nawet mleczaki i kły młodego mamuta. Na tym zakończyliśmy wycieczkę i wróciliśmy do Rabki.