1. Organami szkoły są:
2. Wyżej wymienione organy szkoły z wyjątkiem Dyrektora, uchwalają regulaminy swojej działalności, które nie mogą być sprzeczne z przepisami prawa i niniejszym statutem.
3. Każdy z organów wymienionych w ust.1 ma zapewnioną możliwość swobodnego działania i podejmowania decyzji w granicach swoich kompetencji określonych w ustawie o systemie oświaty i niniejszym Statutem.
4. Posiedzenia plenarne organów Szkoły są protokołowane w księdze protokołów.
1. Dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami.
2. Dyrektor w szczególności decyduje w sprawach:
3. Dyrektor szkoły:
Dyrektor Szkoły podaje do publicznej wiadomości, do dnia 15 czerwca, odpowiednio szkolny zestaw programów nauczania i szkolny zestaw podręczników, które będą obowiązywały od początku następnego roku szkolnego. Szkolny zestaw programów nauczania i szkolny zestaw podręczników obowiązuje przez trzy lata szkolne.
Do zadań Dyrektora szkoły należy planowanie, organizowanie, kierowanie i nadzorowanie pracy szkoły, a w szczególności:
Dyrektor szkoły w wykonywaniu zadań współpracuje z Radą Pedagogiczna, Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim w rozwiązywaniu sporów pomiędzy organami szkoły.
W przypadku nieobecności Dyrektora szkoły zastępstwo za niego sprawuje wicedyrektor.
W szkole działa Rada Pedagogiczna, która jest kolegialnym organem szkoły w zakresie realizacji jej statutowych zadań dotyczących kształcenia, wychowania i opieki.
W skład rady pedagogicznej wchodzą: dyrektor, wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole, dla których praca dydaktyczna i wychowawcza stanowi podstawowe zajęcie. W zebraniach rady pedagogicznej mogą także brać udział, z głosem doradczym, osoby zapraszane przez jej przewodniczącego za zgodą lub na wniosek rady pedagogicznej, w tym przedstawiciele stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły.
Zebrania rady pedagogicznej mogą być organizowane na wniosek organu sprawującego nadzór pedagogiczny, z inicjatywy przewodniczącego, organu prowadzącego szkołę albo co najmniej 1/3 członków Rady Pedagogicznej.
Do kompetencji stanowiących Rady Pedagogicznej należy:
Rada Pedagogiczna opiniuje w szczególności:
1. Rada Pedagogiczna może wystąpić z wnioskiem o odwołanie nauczyciela ze stanowiska dyrektora lub z innego stanowiska kierowniczego w szkole.
2. W przypadku określonym w ust. 1, organ uprawniony do odwołania jest obowiązany przeprowadzić postępowanie wyjaśniające i powiadomić o jego wyniku Radę Pedagogiczną w ciągu 14 dni od otrzymania wniosku.
Przewodniczącym Rady Pedagogicznej jest Dyrektor szkoły.
1. Uchwały Rady Pedagogicznej podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków.
2. Dyrektor szkoły wstrzymuje wykonanie uchwał niezgodnych z przepisami prawa. O wstrzymaniu wykonania uchwały Dyrektor niezwłocznie zawiadamia organ prowadzący szkołę oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę uchyla uchwałę w razie stwierdzenia jej niezgodności z przepisami prawa. Rozstrzygnięcie organu sprawującego nadzór pedagogiczny jest ostateczny.
3. Treści poruszane na posiedzeniach Rady Pedagogicznej, a mogące naruszyć dobro osobiste jakichkolwiek osób, stanowią tajemnice służbową obowiązujące wszystkich uczestników Rady.
Rada Pedagogiczna ustala i zatwierdza regulamin swojej działalności. Posiedzenia Rady Pedagogicznej są protokołowane w „Księdze protokołów”.
1. W szkole działa Rada Rodziców, która reprezentuje ogół rodziców uczniów, celem doskonalenia statutowej działalności szkoły, szczególnie na rzecz jej funkcji wychowawczej i opiekuńczej.
2. W skład Rad Rodziców wchodzi po jednym przedstawicielu Rad oddziałowych /rad klasowych/, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danego oddziału /klasy/.
3. W wyborach, o których mowa w ust. 2, jednego ucznia reprezentuje jeden rodzic. Wybory przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym.
4. Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym określa w szczególności:
Rada rodziców może występować do dyrektora i innych organów szkoły lub placówki, organu prowadzącego szkołę lub placówkę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły lub placówki.
1. Do kompetencji Rady Rodziców należy:
2) opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły,
3) opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły,
4) opiniowanie szkolnego zestawu programów nauczania i szkolnego zestawu podręczników.
2. Jeżeli rada rodziców w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego nie uzyska porozumienia z radą pedagogiczną w sprawie programów, o którym mowa w ust. 1 lit. a programy te ustala dyrektor szkoły w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny. Program ustalony przez dyrektora szkoły obowiązuje do czasu uchwalenia programu przez radę rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną.
W celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin.
Rada Rodziców inspiruje i organizuje różne formy aktywności rodziców na rzecz wspomagania zadań szkoły, a w szczególności:
Zasady wybierania oraz działania Samorządu określa regulamin uchwalony przez ogół uczniów w głosowaniu równym, tajnym, powszechnym. Samorząd Uczniowski jest reprezentantem ogółu uczniów.
Regulamin Samorządu Uczniowskiego nie może być sprzeczny ze Statutem Szkoły
Samorząd Uczniowski może przedstawiać organom szkoły wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły, a w szczególności w realizacji podstawowych praw uczniów takich, jak:
Samorząd uczniowski udziela pisemnej opinii na temat skreślenia ucznia z listy uczniów szkoły.
1. Organy szkoły mają możliwość swobodnego działania i podejmowania decyzji i uchwał w granicach swoich kompetencji określonych prawem.
2. Uchwały poszczególnych organów są jawne z zastrzeżeniem rozdziału III § 13 niniejszego Statutu.
3. Dyrektor szkoły jest koordynatorem współdziałania organów szkoły.
4. Bieżącą wymianę informacji pomiędzy organami szkoły o podejmowanych działaniach lub decyzjach organizuje Dyrektor szkoły.
5. Na wniosek przewodniczących organów szkoły lub z inicjatywy własnej dyrektor szkoły w ciągu 14 dni od zgłoszenia wniosku organizuje spotkanie przedstawicieli wszystkich organów szkoły celem omówienia sposobu współdziałania oraz wymiany informacji o podejmowanych działaniach lub decyzjach.
1. Sporne sprawy pomiędzy organami szkoły rozwiązywane są polubownie w drodze negocjacji opartych na współpracy lub z udziałem mediatora.
2. Obowiązkiem organów jest dążenie do rozstrzygnięcia sporu na terenie szkoły.
3. W przypadku zaistnienia sporu pomiędzy organami szkoły, w których jedną ze stron nie jest dyrektor szkoły, spór rozstrzyga dyrektor szkoły przy współudziale zainteresowanych stron.
4. Przedmiotem sporu między organami mogą być kompetencje tych organów.
5. Przy rozstrzyganiu sporu należy się kierować dobrem uczniów i szkoły oraz zasadami praworządności.
6. Strony mają prawo odwołać się od podjętej decyzji do organu prowadzącego lub sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą w terminie 14 dni.
7. W przypadku sporu, w którym jedną ze stron jest dyrektor szkoły i nie osiągnięto porozumienia na drodze negocjacji lub z udziałem mediatora, spór rozstrzyga organ prowadzący szkołę.
1. W szkole mogą działać, z wyjątkiem partii politycznych i organizacji politycznych, stowarzyszenia i organizacje, których celem statutowym jest działalność wychowawcza wśród młodzieży albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły.
2. Podjęcie działalności w szkole przez stowarzyszenie lub inną organizację, o których mowa w ust. 1, wymaga uzyskania zgody dyrektora szkoły wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Rodziców.
Dyrektor szkoły na bieżąco informuje rodziców o przepisach dotyczących oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów, przeprowadzania egzaminów.
Dyrektor szkoły, nauczyciele i wszyscy kompetentni pracownicy szkoły stwarzają rodzicom możliwości rzetelnej, pełnej informacji na temat swojego dziecka, jego zachowania, postępów i przyczyn trudności w nauce oraz porad w sprawach wychowawczych i dalszego kształcenia dzieci.
Dyrektor szkoły organizuje na bieżąco, przynajmniej raz na okres, stałe spotkania z rodzicami, zapoznając ich z zadaniami i zamierzeniami dydaktyczno-wychowawczymi, zaś wychowawcy klas spotykają się z rodzicami uczniów bądź w razie potrzeby.
Rodzice mają prawo do:
Rodzice, organy szkoły i nauczyciele współorganizują i współuczestniczą we wszystkich formach wychowawczo-opiekuńczych organizowanych w szkole oraz mają prawo inicjowania takich działań.