Spotkania z astronomią

16 lutego 2007 r. odbył się w naszej szkole wykład z cyklu „SPOTKANIA Z ASTRONOMIĄ”. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z nowymi odkryciami w  dziedzinie astronomii – zmieniającymi współczesny obraz wiedzy o Wszechświecie  oraz zobaczyć najwspanialsze zjawiska astronomiczne dostępne do obserwacji na Ziemi.

Recenzje wykładu
    16 lutego 2007 r. odbył się w naszej szkole wykład z cyklu „SPOTKANIA Z ASTRONOMIĄ”. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z nowymi odkryciami w  dziedzinie astronomii – zmieniającymi współczesny obraz wiedzy o Wszechświecie  oraz zobaczyć najwspanialsze zjawiska astronomiczne dostępne do obserwacji na Ziemi.
    Szkoła otrzymała od Firmy „AT” organizatora „Spotkań z Astronomią” teleskop, który uczniowie będą mogli wykorzystać do obserwacji nieba. Pierwsze obserwacje planowane są na 3 marca, kiedy to będzie można obserwować  całkowite zaćmienie  Księżyca.


Recenzje wykładu z astronomii


    Dnia 16 lutego 2007 roku uczestniczyłem w wykładzie pt. „Spotkanie z astronomią” prowadzonym przez pana Aleksandra Trębacza. To spotkanie miało na celu szerzenie wiedzy astronomicznej, ukazanie piękna kosmosu oraz  zachęcenie do samodzielnego obserwowania zjawisk i obiektów widocznych na naszym niebie.
     Chciałbym wyrazić swoje uznanie dla wykładowcy, gdyż prowadzone przez niego zajęcia uczynił bardzo ciekawymi, m.in. poprzez wykorzystanie nowoczesnej techniki komputerowej. Przedstawił on najnowszą wiedzę o Wszechświecie poprzez efektowne animacje komputerowe. Zaprezentował wysokiej jakości zdjęcia zjawisk astronomicznych utrwalonych podczas ekspedycji zarówno w Polsce, jak i na świecie. Bardzo zainteresowały mnie fotografie zórz polarnych, zaćmień Słońca i Księżyca. Wykładowca ukazał także jak można zastosować wiedzę z dziedziny astronomii w dzisiejszym życiu. Przebyliśmy podróż w czasie obserwując powstanie księżyca Ziemi oraz dowiadując się, co może spotkać naszych potomków, jeżeli nie zahamujemy nasilania się efektu cieplarnianego. Wykład był bardzo profesjonalnie przygotowany, m.in. dzięki najnowszym obserwacjom astronomicznym. Te zajęcia oceniam bardzo wysoko. Polecam je zarówno pasjonatom Wszechświata, jak i tym, którzy po raz pierwszy zobaczą gwiazdy z bliska. Mam nadzieję, że nasza szkoła zorganizuje następne „Spotkanie z astronomią”.

Kazimierz Stolarczyk


    Dnia 16 lutego 2007 r. w naszej szkole odbyła się prelekcja pt.: „Spotkania z astronomią”, którą prowadził mgr Aleksander Trębacz, z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Pokaz rozpoczął się o 810 na sali gimnastycznej i zgromadził dużą grupę zainteresowanych uczniów.
Po krótkim wstępie zgasły światła i naszym oczom ukazało się zdjęcie nocnego nieba nad Niepołomicami. Prelegent opowiadał nam o młodych astronomach, którzy już w wieku kilkunastu lat, mają na swoim koncie artykuły w magazynach naukowych. Po uświadomieniu nam, że każdy kto chce, może obserwować ciała niebieskie, przeszedł do tematu gwiazd, a w szczególności do ich ewolucji, umiejscowienia we Wszechświecie itp. Na pięknych fotografiach pokazywał nam gwiazdozbiory, miejsca tworzenia się nowych gwiazd, mgławice itp. Gdy pojawiała się kolejna fotografia, podawał wiele ciekawych informacji na temat ukazywanego obiektu. Najbardziej zaciekawiło wszystkich co się stanie w przyszłości z naszą gwiazdą – Słońcem.
     Jako następny omawiany był Układ Słoneczny. Gdy prezentował kolejne planety, komunikował nam czy na nich może istnieć jakieś życie. Na Błękitnej Planecie ukazał zmiany klimatu, anomalie pogodowe oraz czynniki powodujące degradację środowiska na  Ziemi.
  Na zakończenie zobaczyliśmy fotoreportaż z wyprawy do Meksyku ekipy z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Celem tej wyprawy była obserwacja całkowitego zaćmienia Słońca.
Gdy po trzech godzinach pokazu zaświecono światła, prelegenta obsypano gromkimi brawami. Pokaz był bardzo ciekawy, gdyż zawierał niezliczone ilości bardzo interesujących informacji i ciekawych zdjęć. Prowadzący przemawiał do nas w taki sposób, że skupiał na sobie uwagę wszystkich słuchaczy.
   Nasza szkoła otrzymała teleskop, dzięki któremu sami będziemy mogli spoglądać na otaczające nas gwiazdy. A spotkanie z mgr Aleksandrem Trębaczem było bardzo dobrą lekcją astronomii oraz zachęciło nas do spoglądania na to co nas otacza czyli na szeroko pojęty Wszechświat. Wielu z nas zapewne sięgnie do astronomicznej  literatury by poszerzyć wiedzę w tym zakresie. Przecież jesteśmy dziećmi Wszechświata !?!

Piotr Osika


    W piątek 16 lutego na sali gimnastycznej w naszej szkole odbył się wykład astronomiczny prowadzony przez pana Aleksandra Trębacza. Był on poświęcony między innymi powstaniu Wszechświata i problemom kosmologicznym. Głównie jednak  dotyczył on obserwacji astronomicznych. Powiedziano o zaćmieniach Słońca i Księżyca, a także gwiazdach – ich życiu, czyli narodzinach, ewolucji a także umieraniu. Można było się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o powstających mgławicach, galaktykach i innych obiektach astronomicznych. Potem z kosmosu wykład „zszedł” na efekt cieplarniany na Ziemi.
    W moim odczuciu wykład był fascynujący. Nawet ktoś, kto nie ma do czynienia z astronomią, mógł wręcz zakochać się w gwiazdach. Całość została przedstawiona w bardzo interesujący sposób dzięki kolorowym i bogatym w szczegóły zdjęciom nieba, planet, galaktyk, mgławic. Ale oprócz tego opowiedziane było o całkowitym zaćmieniu Słońca w 1991 r., którego wykładowca był świadkiem. Opowieści relacje z tego wydarzenia były zachwycające. Wprost nie można było oderwać uwagi od tak dobrze przygotowanego wywodu.
Ogromnie szkoda, że takie wykłady odbywają się tak rzadko. Myślę bowiem, że w ten sposób można młodzież zafascynować i zainteresować astronomią. Osobiście już jestem od dzieciństwa tym zainteresowany. Teraz zdaję sobie sprawę, jak wielką, ważną i ciekawą nauką jest astronomia.

Bartłomiej Szczęśniak