Spotkanie z Antarktydą

Layout 1

16 lutego, w ramach współpracy II LO z Katedrą Geologii Ogólnej i Geoturystyki na AGH gościliśmy w naszej szkole pana dr hab. inż. Marka Doktora. Pan doktor poprowadził wykład z geografii dla uczniów klas realizujących ten przedmiot na poziomie rozszerzonym. Temat dotyczył siódmego kontynentu świata, czyli Antarktydy, skrywającego, jak się okazuje, wiele tajemnic i zadziwiającego swymi walorami przyrodniczymi turystów z całego naszego globu. Podczas wykładu pan doktor zwrócił uwagę na badania naukowe prowadzone obecnie na terenie Antarktydy i międzynarodowe stacje badawcze znajdujące się w jej obrębie. Wśród nich znajduje się również polską stację badawczą im. Henryka Arctowskiego położona na Wyspie Króla Jerzego, założona 26 lutego 1977r. Dowiedzieliśmy się także, że kontynent antarktyczny jest pustynią lodową o surowym klimacie, jego najwyższy szczyt to Masyw Vinsona (4892 m n.p.m.), a najbardziej aktywny wulkan nosi nazwę Erebus i jest położony na Wyspie Rossa. Przy okazji poznaliśmy kilka ciekawych gatunków zwierząt zamieszkujących Antarktykę, takich jak: pingwiny cesarskie, białobrewe, foki Weddella, czy lamparty morskie, a także mogliśmy wysłuchać interesujących opowieści dotyczących przebywania i prowadzenia badań naukowych na kontynencie antarktycznym. Na koniec pan Marek Doktor zachęcił wszystkich do ciągłego pogłębiania wiedzy na temat tego pięknego zakątka Ziemi, mając nadzieję, że być może w przyszłości jej bogactwo przyrodnicze przyciągnie nas do tego niezwykłego świata.

Szymon Masłowski (klasa IIIb)