Warsztaty kulturoznawczo-językowe w Instytucie Amerykanistyki UJ

6 marca uczniowie klas humanistycznych wzięli udział w kolejnych w tym roku szkolnym zajęciach z języka angielskiego w Krakowie, tym razem obejmujące wykład w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz warsztaty pt. ‘How to be English’ organizowane przez stowarzyszenie „Nauka bez granic” .
    Na warsztatach, zgodnie z tematem, uczniowie poznali życie przeciętnego Anglika. Dowiedzieli się zatem co Brytyjczycy jedzą na śniadanie, jak zaparzyć idealną herbatę, wzięli udział w konkursie na najpiękniejszą męską łydkę, spróbowali angielskiego przysmaku – Marmite (który jednakże nie bardzo przypadł do gustu), a także nauczyli się tradycyjnego świątecznego tańca – Hokey Pokey. Prowadzącą zajęcia była pani Mandy Sibson, niezwykle energiczna, rodowita Brytyjka, przy której nie sposób było zachować powagę.
    Na wykładzie prof. Patricka Vaughana (wybitnego amerykańskiego historyka, twórcy pierwszej autoryzowanej  biografii Zbigniewa Brzezińskiego) uczniowie mogli zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczących lat 60 w Stanach Zjednoczonych. Wykładowca poruszył m.in. temat wojny wietnamskiej, wpływu J.F. Kennedy’ego na politykę tamtych czasów, rozwój ruchów młodzieżowych, a także wpływ muzyki pełniącej ważną rolę w latach 60. Oba spotkania wywarły na uczniach duże wrażenie, a także poszerzyły wiedzę okrajach anglojęzycznych.