Wizyta w Operze Krakowskiej

opera

W zeszły piątek, tj. 20 listopada 2015 roku, grupa uczniów oraz nauczycieli z naszej szkoły wybrała się do Opery Krakowskiej. Uczestnicy mogli usłyszeć i obejrzeć słynną „Carmen” G. Bizeta, w reżyserii L. Adamika i pod batutą T. Tokarczyka.

Akcja opery toczy się na początku XIX w. w okolicach Sewilli. Tytułowa bohaterka jest pracownicą miejscowej fabryki cygar, typową femme fatale i obiektem westchnień większości okolicznych mężczyzn. Rozkochuje w sobie stacjonującego przy fabryce żołnierza Don Joségo, by uniknąć więzienia. Dla niej Don José dezerteruje z oddziału i dołącza do grupy przemytników, do której należy Carmen. Po niedługim czasie dziewczyna przestaje się nim interesować i zwraca uwagę na sławnego torreadora Escamilla. Podczas walki rywali staje po stronie nowego wybranka, więc Don José opuszcza ją, poprzysięgając zemstę. Jakiś czas później, kiedy wszyscy tłumnie przybywają zobaczyć kolejną corridę, dochodzi do tragedii. Kiedy rozemocjonowani ludzie rozchodzą się obejrzeć zmagania torreadora z bykiem, Don José, który zjawia się w mieście, błaga Carmen o powrót. Ta jednak odmawia, więc odrzucony i zrozpaczony mężczyzna zabija ją, wyznając jej jednocześnie miłość.

Kojarzone przez większość arie wykonywane były w języku francuskim, wyświetlano jednak polskie napisy dla lepszego zrozumienia sensu przedstawienia. Wszystkie cztery akty opery o rozkochującej w sobie każdego z napotkanych mężczyzn i tragicznie kończącej Carmen, porwały całą salę, czego ukoronowaniem były burzliwe oklaski nagradzające niezwykły kunszt wykonawców.

Weronika Nawara, IIIb