Wyjazd na „Straszny dwór” do Opery Krakowskiej

15 listopada odbyła się wycieczka szkolna organizowana przez samorząd uczniowski pod przewodnictwem P. prof. Iwony Wróbel-Żarnowskiej. Grupa uczniów i nauczycieli po piątkowych zajęciach wyjechała do Opery Krakowskiej na sztukę „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. Ten romantyczny autor w swoich dziełach często zawierał tematykę narodowościową i patriotyczną. Pamiętając o tym, że 2019 rok jest też rokiem S. Moniuszki, a listopad – miesiącem, kiedy świętujemy odzyskanie niepodległości Polski, ta opera wydawała się strzałem w dziesiątkę. Organizujący nie pomylili się. Czteroaktowe widowisko było nasycone duchem polskości i sarmatyzmu, prezentując spektakularne umiejętności śpiewaków i śpiewaczek. Opowiada historię dwóch braci, którzy po zakończeniu służby wojskowej wracają do domu, gdzie ich stryjenka wita ich wiadomością, która krzyżuje ich plany nieżenienia się. Niezadowolona rusza do „strasznego dworu” i roznosi plotkę o strachliwości młodych szlachciców. Oni muszą stanąć w obronie swojej godności i dumy, odkrywając przy okazji spisek. Całą operę zwieńczył spektakularny występ taneczny w duchu ludowym.