Zajęcia w Ogrodzie Doświadczeń

17.09.2014r. około godziny 8.00 klasy mat-fiz-geo IIa i IIIa – pod opieką profesorów: Anny Batko-Łazarskiej, Stanisława Osiki oraz Anety Szczypuły-Knapczyk – wyjechały z dworca autobusowego w Rabce-Zdroju na podróż do świata fizyki i geografii.
Głównym celem wycieczki był „Ogród doświadczeń im. St. Lema” w Krakowie. Po dotarciu na miejsce, rozdzieliliśmy się na 3 grupy. Każda z grup dostała pod opiekę przewodnika, który oprowadzał po placówce umieszczonej pod gołym niebem. Przy poszczególnych stanowiskach doświadczalnych poznawaliśmy prawa hydrostatyki, akustyki, optyki, astronomii… Mogliśmy też empirycznie sprawdzać teorie naukowe. Było przy tym wiele uśmiechów i radości – uczyliśmy się bawiąc. Na końcu przechadzki po kompleksie popularnonaukowym poznaliśmy rodzaje skał, ich skład i pochodzenie.
Drugim etapem naszej wycieczki były warsztaty, na których byliśmy podzieleni na dwie grupy. Pierwszą z lekcji była „Trąbka kibica” – tu poznaliśmy podstawowe prawa rządzące falami mechanicznymi oraz mogliśmy przez chwilę poczuć się jak prawdziwi „muzycy”. Na kolejnych zajęciach mogliśmy poznać jak Eratostenes z Cyreny zmierzył obwód kuli ziemskiej, a także powtórzyć jego doświadczenie używając bardziej zaawansowanych przyrządów tj. GPS.
Po nauce przyszedł czas na odpoczynek w centrum handlowym „Plaza”. Tu podzieliliśmy się ze względu na formę rozrywki. Dwie grupy oglądały ciekawe filmy a trzecia poszła na kręgle. Rywalizacja była zacięta, lecz ostatecznie wygrał dobry humor.
Wszystko co dobre szybko się kończy, więc powrót był nieunikniony. Jednak każdy z nas powrócił z nową wiedzą, która na pewno przyda się w dalszej edukacji.

Marek Wodecki IIa