Żyli wśród nas …

15 listopada 2013 roku delegacja z klasy II B składająca się z 16 osób wzięła udział w seminarium w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej  „Żyli wśród nas – odkrywanie historii ludności żydowskiej Podhala".
    Jego celem było podniesienie poziomu wiedzy o historii społeczności, która stanowiła przed wojną trzecią część mieszkańców Nowego Targu. W konferencji brał udział burmistrz Nowego Targu, pan Marek Fryźlewicz, który przedstawił osobę Leopolda Treppera, szefa „Czerwonej orkiestry”  – szpiegowskiej siatki działającej na terenie Trzeciej Rzeszy. Obecny był również Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski oraz przedstawiciele Gminy Żydowskiej w Krakowie: przewodniczący Tadeusz Jakubowicz i jej członek Feliks Duszyński. Oprócz wykładów Karoliny Panz, Anny Majorczyk i Lesława Dalla z koncertem muzyki żydowskiej wystąpiło trio uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu.

Donata Zych, kl. IIb