W piątek 23 października uczniowie klasy humanistycznej IIB udali się wraz z opiekunami: panem profesorem Markiem Olszewskim i panią profesor Iwoną Wróbel-Żarnowską na wycieczkę historyczną do Krakowa. Najpierw odwiedzili Muzeum PRL-u znajdujące się w Nowej Hucie, a następnie wysłuchali wykładów historycznych, organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej rozpoczynających kolejną już edycję projektu „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”.
W Muzeum PRL- u uczniowie dowiedzieli się jak wyglądało życie w Polsce w czasach rządów komunistów i jak zmieniało się miasto Nowa Huta na przestrzeni lat. Ponadto mieli możliwość obejrzenia schronu przeciw broni masowego rażenia.
Wykłady historyczne na temat Kresów Wschodnich zostały zorganizowane w Liceum Ogólnokształcącym Zakonu Pijarów im. ks. Stanisława Konarskiego. Dotyczyły losów ekspatriantów, czyli Polaków wysiedlonych po II wojnie światowej z terenów na wschodzie Polski. Głównym celem tego projektu będzie IV edycja konkursu, która tym razem odbędzie się pod hasłem „Polacy bez Ojczyzny. Losy Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej w latach 1946–2015”. Po wysłuchanych wykładach uczniowie klasy II B wyrazili wielką chęć uczestnictwa w tegorocznej edycji konkursu.
Szymon Masłowski, IIB