„Chemik na miejscu zbrodni”

11 kwietnia 2019 roku klasa I c wraz z panią profesor Grażyną Sabałą i panią profesor Marzeną Miśkowiec udała się na wycieczkę edukacyjną do Krakowa. Celem wycieczki była wizyta na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego i uczestnictwo w wykładach pt. ”Chemik na miejscu zbrodni”,  gdzie uczniowie mieli okazję z bliska obejrzeć, jak wygląda praca osoby zajmującej się kryminalistyką. Młodzi chemicy dowiedzieli się, jak można sprawdzić obecność substancji obcych dla organizmu (w tym przypadku narkotyków) ze struktury włosa. Poszerzyli również swoją wiedzę na temat linii papilarnych i zbierania odcisków palców za pomocą różnych metod. Uczniowie mieli ze sobą karty pracy, na których rozwiązywali i wyjaśniali ciekawe zagadnienia dotyczące chemii w kryminalistyce.

Drugim punktem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Farmacji, znajdującego się na ulicy Floriańskiej w Krakowie. Dzięki zgromadzonym eksponatom, uczniowie mogli poznać historię aptekarstwa od wieków średnich po czasy współczesne. W muzeum podziwiano naczynia apteczne z różnych europejskich manufaktur, moździerze różnych wielkości, sprzęt laboratoryjny oraz surowce lecznicze czy pamiątki po wybitnych farmaceutach. Uczniowie zobaczyli też wnętrze odtworzonej XVIII-wiecznej apteki i innych pomieszczeń, takich jak: laboratorium apteczne, piwnica z beczkami i butelkami na wina lecznicze oraz strych, który służył do suszenia i przechowywania ziół. Jedna z sal była poświęcona Ignacemu Łukasiewiczowi – farmaceucie, twórcy przemysłu naftowego.

Po udanej wycieczce uczniowie klasy I c wrócili do domu pełni nowej wiedzy i masy ciekawych doświadczeń.

Przygotowały: Julia Bocianowska, Ewelina Zych