Fizycy i geografowie w Planetarium Śląskim

5 kwietnia 2017 roku fizycy i geografowie z klasy 1A i klasy 2B wzięli udział w wycieczce do Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Podczas zajęć uczestnicy wyjazdu zagłębili się, m.in. w tajemnice kosmosu, obserwowali jak zbudowany jest wszechświat i poznali działanie stacji klimatologicznej i stacji sejsmologicznej. Poniżej znajduje się krótka relacja z warsztatów.
Zajęcia w planetarium rozpoczęliśmy od odwiedzenia obserwatorium astronomicznego, gdzie mogliśmy podziwiać największy i najstarszy refraktor (lunetę soczewkową) w Polsce. Niestety, obserwacje Słońca nie były możliwe ze względu na duże zachmurzenie, więc ograniczyliśmy się do wysłuchania kilku ciekawostek na temat działania ogromnego przyrządu, który potrafi zbliżać planety na wyciągnięcie ręki. Duże wrażenie zrobił na nas również zegar słoneczny znajdujący się przy obserwatorium.
Następnie udaliśmy się na wystawę pt. ,,Struktura Wszechświata i pomiar odległości”. Wykładowca w przystępnej formie podał nam informacje na temat rozmiarów Ziemi, sposobów pierwszych pomiarów średnicy i wielkości naszej planety oraz metod mierzenia odległości we wszechświecie, wśród których znalazła się m.in. znana nam z lekcji fizyki metoda paralaksy. Korzystając z licznych modeli planet i interaktywnych urządzeń, mogliśmy spróbować swoich sił w dokonywaniu obliczeń.
Kolejnym miejscem, w którym wysłuchaliśmy wykładu była stacja sejsmologiczna. Poznaliśmy tam kilka pojęć związanych z trzęsieniami ziemi, nauką, jaką jest sejsmologia i rodzajami fal, które są skutkiem ruchów płyt litosfery. Zostaliśmy także zapoznani z sejsmografami, które rejestrują każde, nawet najmniejsze, drgania skorupy ziemskiej. Na koniec otrzymaliśmy informacje na temat kilku stron internetowych, na których można na bieżąco śledzić trzęsienia ziemi i miejsca ich występowania na całym świecie.
Największą atrakcją wyjazdu były dwugodzinne zajęcia dydaktyczne pt. ,,Fascynujący kosmos”, podczas których mogliśmy przyjrzeć się budowie wszechświata wyświetlanej na ogromnej kopule przez urządzenie zwane planetarium. Korzystając z możliwości projektora gwiazdowego, ,,przesunęliśmy się w czasie” i podziwialiśmy gwiaździste niebo z nocy z 5 na 6 kwietnia. Doświadczenie bliskości kosmosu i każdej planety było niezwykłe i pozwoliło pogłębić naszą wiedzę na temat Drogi Mlecznej i innych galaktyk. Podróż po kosmosie uświadomiła nam, że nasza planeta jest wielkości ziarenka maku w rozległym i pełnym tajemnic wszechświecie. Zajęcia zachęciły nas do codziennej obserwacji nieba, choćby przez zwykłą lornetkę.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w stacji klimatologicznej, która regularnie prowadzi pomiary i obserwacje stanu pogody w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Podczas wykładu zapoznaliśmy się z różnymi pojęciami, dowiedzieliśmy się, co wpływa na klimat. Ponadto poznaliśmy metody służące do pomiaru aktualnej temperatury, prędkości wiatru, wilgotności powietrza i ilości opadów. Zobaczyliśmy również, jak wygląda profesjonalny ogródek meteorologiczny i w co jest wyposażony, a także zrozumieliśmy działanie każdego przyrządu znajdującego się w stacji klimatologicznej.
Wyjazd do Chorzowa był dla nas niezwykłym przeżyciem, zwłaszcza, że większość z nas była tu po raz pierwszy. Wiedzę, o jaką jesteśmy bogatsi, z pewnością wykorzystamy na lekcjach i sami zainteresujemy się odkrywaniem kosmosu. Wyjazd możemy zaliczyć do udanych i czekamy z niecierpliwością na kolejne warsztaty terenowe.

Klaudia Wójciak (klasa IIb)

Zobacz zdjęcia