Fizycy w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

muzeum_inzynierii_201626 października 2016 roku jako grupa fizyczna klasy IIA wraz z panią profesor Anną Batko-Łazarską mieliśmy okazję odwiedzić Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Naszą wizytę rozpoczęliśmy od ekscytujących warsztatów – budowania poduszkowców. Prowadzący zajęcia przedstawił nam zarys historii tych ciekawych pojazdów i wyjaśnił podstawowe zasady ich działania. Następnie zostaliśmy podzieleni na dwie drużyny i wspólnymi siłami, pod okiem gospodarza warsztatów, zmajstrowaliśmy dwa takie proste wehikuły. Oczywiście mieliśmy okazję sami wypróbować nasze konstrukcje, które, jak się okazało, działały znakomicie.
Po warsztatach ruszyliśmy zwiedzać samo muzeum. Oprowadzono nas po dwóch wystawach stałych – dowiedzieliśmy się jak działała kanalizacja w historycznym Krakowie oraz jakimi sprzętami otoczeni byli dawni mieszkańcy miasta. Zobaczyliśmy również na własne oczy niegdysiejsze środki lokomocji, od tramwaju konnego (niestety bez konia) po owiany legendami Fiat 126p.
Na koniec czekała nas jeszcze jedna atrakcja – mieliśmy możliwość dokładnie zgłębić wszelaką wiedzę na temat ruchu po okręgu w interaktywnej wystawie „Wokół koła”. Każdy mógł na własnej skórze przekonać się o prawdziwości wielu praw fizycznych. To nie było jednak wszystko – tuż za rogiem czekała na nas wystawa czasowa „Więcej światła” – również interaktywna. Spróbowaliśmy swoich sił w quizie, odkryliśmy różnice między poszczególnymi rodzajami żarówek oraz poznaliśmy tajniki promieniowania elektromagnetycznego – słowem, było warto. Ta pouczająca i interesująca wizyta w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie zdecydowanie się opłaciła i jesteśmy z niej bardzo zadowoleni – na pewno szybko o niej nie zapomnimy.

Jadwiga Zięba kl. IIA

Zobacz zdjęcia