II Liceum Ogólnokształcące w Rabce-Zdroju rozpoczęło swoją działalność 1 września 1991 roku, jednak historia naszej Szkoły sięga odległych lat okresu przedwojennego. W tym czasie działało prywatne gimnazjum żeńskie, którego siedziba znajdowała się przy ulicy Słonecznej. Po zakończeniu wojny w 1945 roku w budynku dawnego gimnazjum otwarto Państwowe Seminarium Wychowawczyń Przedszkoli przekształcone następnie w Państwowe Liceum dla Wychowawczyń Przedszkoli. Od roku 1957 Szkoła funkcjonowała pod nazwą Liceum Pedagogiczne dla Wychowawczyń Przedszkoli, a od 1970 jako Studium Wychowania Przedszkolnego. W 1985 roku zmieniono nazwę Szkoły na Studium Nauczycielskie.
Studium było powszechnie znane w całym regionie Podhala ze względu na bardzo wysoki poziom kształcenia kadry pedagogicznej zatrudnianej w przedszkolach, sanatoriach i szkołach.
W 1991 roku nastąpiły daleko idące zmiany w oświacie, m.in. dokonano likwidacji szkół pedagogicznych, w wyniku czego Studium Nauczycielskie, którego korzenie i tradycje sięgają jeszcze wcześniejszego okresu, tj. okresu przedwojennego, zostało przekształcone w II Liceum Ogólnokształcące w Rabce-Zdroju. Zmiana objęła także siedzibę Szkoły, która pierwotnie (przed prywatyzacją) mieściła się na ul. Słonecznej, obecnie znajduje się na ul. Tadeusza Kościuszki 9. W 2002 roku na bazie II Liceum Ogólnokształcącego utworzono Zespół Szkół, w skład którego wchodzą Liceum Ogólnokształcące i Technikum Informatyczne. Tych transformacji dokonała mgr Irena Jaworska, która pełni funkcję Dyrektora od początku istnienia Szkoły, tj. od 1991 roku.
W ciągu ponad 20 lat szkoła zmieniła swój wygląd. Troska o estetykę i nowoczesny wizerunek była i jest „oczkiem w głowie” Dyrektora. Dzięki Starostwu Powiatowemu i pozyskiwanym pozabudżetowym funduszom Szkoła przekształciła się z byłego szpitala dziecięcego we w pełni zmodernizowaną jednostkę oświatową, wyposażoną w sale i pomoce dydaktyczne, które pozwalają na prawidłowe realizowanie procesu dydaktyczno-wychowawczego. Szkoła posiada pracownie przedmiotowe, m.in. pracownie informatyczne, pracownię biologiczną, pracownię chemiczną.
Nie bez znaczenia dla funkcjonowania Szkoły, tworzenia jej tradycji i historii, było nadanie imienia i sztandaru w roku 2008. Praca wychowawczo-dydaktyczna wokół patrona – ks. prof. Józefa Tischnera, zaowocowała większą integracją całej społeczności szkolnej i wszystkich jej podmiotów.
Szkoła w środowisku kilku okolicznych gmin i powiatów wypracowała sobie stałą wysoką pozycję, stąd też co roku ma bardzo dobry nabór. Wynika to z renomy, jaką osiągnęła, bowiem jednym z efektów kształcenia w naszej Szkole jest wysoka liczba absolwentów przyjętych na wyższe uczelnie na kierunki medyczne, techniczne i humanistyczne. Jest to wynik osiągnięty dzięki uczniom, rodzicom i kadrze pedagogicznej uczącej w Szkole oraz atmosferze, jaka w niej panuje.
Szkoła wiele uwagi poświęca wypracowaniu atrakcyjnej oferty edukacyjnej uwzględniającej potrzeby i zainteresowania uczniów. Pozwala ona uczniom na odkrywanie własnych talentów, pasji i zamiłowań. Uczniowie uczestniczą, m.in. w Nocy Naukowców, w warsztatach i wycieczkach przedmiotowych, biorą udział w spotkaniach tematycznych na wyższych uczelniach. Szkoła umożliwia realizację podstawy programowej i rozszerzenia z matematyki, języka polskiego, języka obcego, historii, geografii, fizyki, chemii i biologii.
Nasza placówka w sposób dynamiczny (teoretyczny i praktyczny) przygotowuje uczniów do dalszej nauki oraz do dorosłego życia. Nauczyciele II LO koncentrują się na przygotowaniu uczniów do egzaminu maturalnego, dlatego też corocznie dokonują analizy wyników egzaminów, a wypracowane wnioski wdrażają do realizacji w latach następnych. Jesteśmy również szkołą bezpieczna, co ma duże znaczenie dla uczniów, rodziców i wszystkich pracowników.
Warto zajrzeć na stronę internetową szkoły, by móc w pełni zobaczyć i ocenić efekty pracy dydaktycznej, której wynikiem jest, m.in. ilość finalistów i laureatów konkursów, olimpiad, w tym również międzynarodowych. Nie dziwi więc fakt, że nasi uczniowie byli stypendystami Prezesa Rady Ministrów oraz otrzymywali Nagrody Starosty.
Szkoła w szerokiej gamie przeprowadzonych rankingów, na przestrzeni ostatnich lat, zajmuje czołowe miejsca.
Dodatkowym atutem szkoły jest jej położenie. Jest najwyżej zlokalizowanym obiektem oświatowym w Rabce, posiada przepiękne widoki, m.in. na Gorce, Beskid Wyspowy, Beskid Żywiecki i Tatry.
Taka jest historia naszej Szkoły, a jaka będzie jej przyszłość, to już zależy od Was.
Budynek Studium Nauczycielskiego przy ulicy Słonecznej |
Powrót do szkoły po odbytej warcie 16.04.1967 |
Pożegnanie Pani Dyrektor Marii Holejko 10.10.1970 |
Przyjmowanie raportu przez komendanta obozu |
Chór szkolny i zespół recytatorski na apelu szkolnym-maj 1977 |
Zachodni stok wzniesienia Bania z najwyżej położonym budynkiem II Liceum Ogólnokształcącego |
Budynek II Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Kościuszki |
Budynek szkoły po remoncie w 2009 roku | |