II LO we współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie

W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła nawiązała współpracę z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie w ramach projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich zatytułowanego „Filozofia ma sens”. Jego celem jest podniesienie kompetencji uczniów szkół ponadgimnazjalnych z zakresu edukacji filozoficznej m.in. logiki, zasad krytycznego myślenia, retoryki, podstaw heurystyki.

Co tydzień kilkunastu uczniów głównie z klas o profilu humanistycznym uczęszcza na zajęcia prowadzone w naszej szkole przez pracowników naukowych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jak przyznają sami uczestnicy, już po kilku spotkaniach wiedzieli, że to nie będzie dla nich stracony czas. Uczniowie uczą się dyskutować, operować argumentami, a także kształcą wysoki poziom umiejętności retorycznych. To dla nich doskonała okazja, by lepiej się poznać i zintegrować, ale też podebatować wspólnie nad naukowymi tekstami i przemyśleć uniwersalne zagadnienia filozoficzne pod czujnym okiem specjalistów. Z całą pewnością szereg zdobytych kompetencji nasi ambitni licealiści będą mogli wykorzystać podczas egzaminu maturalnego.