Klasy II A i II T w Warszawie – relacja

26 października 2021 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy, w której brały udział klasy II (mat-fiz) oraz II technikum. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od wizyty na Zamku Królewskim, gdzie podziwialiśmy wnętrze pałacu, słuchając opowieści przewodnika. Następnie spacerem wzdłuż krakowskiego przedmieścia udaliśmy się na plac Józefa Piłsudskiego, aby uczcić pamięć poległych w walce o niepodległość i pomodlić się przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po drodze odwiedziliśmy również Bazylikę Świętego Krzyża, w której oddaliśmy hołd sercu wybitnego pianisty – Fryderyka Chopina.

Drugiego dnia wycieczki wyruszyliśmy w kierunku cmentarza wojskowego na Powązkach, gdzie udało nam się poznać kawałek historii naszego narodu oraz zapalić znicze przy grobach bohaterów poległych w Powstaniu Warszawskim. Następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie Starego Miasta wraz z lokalną panią przewodnik, która dzieliła się z nami zaskakującymi ciekawostkami na temat Warszawy. Podczas spaceru po stolicy mieliśmy również okazje zobaczyć Trakt Królewski, Pomnik Małego Powstańca oraz Archikatedrę Św. Jana. Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki , które mieści się w podziemiach kościoła i zawiera pamiątki związane z jego życiem, posługą i śmiercią. Miejsce to wywołało w nas wiele emocji, gdyż mieliśmy okazję oglądać rzeczy należące do ks. Popiełuszki. W drodze powrotnej do hotelu mieliśmy okazję pospacerować i podziwiać zachód słońca z ogrodu, który mieści się na dachu Warszawskiej Biblioteki Uniwersyteckiej. Po ekscytującym dniu mieliśmy dłuższą przerwę na ciepły posiłek i chwilę odpoczynku. Nasz dzień zakończyliśmy wieczorną wizytą w Królewskim Ogrodzie Świateł w Pałacu w Wilanowie.

W ostatnim dniu pobytu w stolicy wyruszyliśmy na spacer po Łazienkach Królewskich, gdzie mieliśmy szansę wyciszyć się i zaczerpnąć trochę świeżego powietrza. Następnie zatrzymaliśmy się w galerii handlowej „Złote Tarasy”, na obiad i drobne zakupy.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Pan przewodnik przybliżył nam historię tego miejsca, pokazał jak wyglądają poszczególne pomieszczenia oraz loże VIP. Mieliśmy również okazję zasiąść na fotelach rezerwowych oraz zobaczyć, jak wygląda szatnia piłkarzy.

Wszyscy uczniowie byli zachwyceni pięknem i historią naszej stolicy.  Z pewnością każdy uczestnik wycieczki zapamięta pobyt w Warszawie na długo i zechce tam jeszcze powrócić. Wyjazd można zdecydowanie uznać za udany i pełen wrażeń.