W dniach 29 września – 2 pażdziernika 2015 r. odbyły się zajęcia terenowe klas mat-fiz-geo (Ia, IIa) w Bieszczadach i w Beskidzie Niskim. Celem zajęć było zapoznanie z elementami środowiska przyrodniczego (budowa geologiczna, rzeźba, piętrowość roślinności, ochrona przyrody) i dziedzictwem kulturowym Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Tradycyjnie zrealizowano następujące przejścia w Bieszczadach:
1. Brzegi Górne – Połonina Caryńska – Ustrzyki Górne.
2. Wetlina – Dział – Mała Rawka – Wielka Rawka – Kremenaros – Wielka Rawka – Ustrzyki Górne.
3. Wołosate- Tarnica – Halicz – Rozsypaniec – Wołosate – Ustrzyki Górne.
W drodze powrotnej grupa zwiedziła w Beskidzie Niskim:
- Izbę pamięci Prymasa ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Najśw. Rodziny z Nazaretu w Komańczy,
- Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej,
- obiekty wpisane na listę światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w Sękowej (drewniany kościół
pw. św. Filipa i Jakuba z 1520 r.) i w Owczarach (cerkiew greckokatolicka pw. Opieki Bogarodzicy z 1653 r.).
Bieszczady Zachodnie są częścią Beskidów Wschodnich położoną między Przełęczą Łupkowską (ok. 640 m) i doliną Osławy na zachodzie a Przełęczą Użocką (852 m) i źródłami Sanu na granicy z Ukrainą. Są to góry średniej wysokości z długimi grzbietami rozciągającymi się z północnego zachodu w kierunku południowo-wschodnim. Zbocza tych grzbietów rozcięte są licznymi wciosami, którymi spływają potoki łączące się w większe cieki i żłobiące pomiędzy grzbietami rozległe doliny. W niektórych miejscach rzeki przecinają grzbiety tworząc głębokie i wąskie doliny przełomowe. Taką rzeźbę nazywa się rusztową, a układ sieci hydrograficznej układem kratowym. Charakterystyczną cechą Bieszczadów Zachodnich jest niskie położenie górnej granicy lasu, która przypada na wysokości 1200 – 1220 m, oraz brak górnego piętra leśnego ze świerkiem. Na górnej granicy lasu rosną tylko skarłowaciałe buki i olchy, powyżej zaś występują łąki górskie zwane połoninami. W dolinach bieszczadzkich istniały liczne wsie łemkowskie, które zniknęły wskutek przymusowego przesiedlenia ludności pod koniec lat czterdziestych, a las wkroczył na opuszczone pola. Bieszczadzki Park Narodowy wraz z innymi obszarami chronionymi po stronie polskiej, słowackiej i ukraińskiej tworzą trójstronny Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie”.
Wędrówka z Wetliny przez Dział na Rawki
Widok z Małej Rawki na Smerek i Połoninę Wetlińską
Widok z Rozsypańca na Tarnicę, Połoninę Caryńską i Krzemień
Przed klasztorem Zgromadzenia Sióstr Najśw. Rodziny z Nazaretu w Komańczy