KRZYŻOWA – nauka, refleksja, zabawa

Spotkanie naszej młodzieży z uczniami Gimnazjum z Murrhardt w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego odbyło się w tym roku już po raz czwarty i miało miejsce w dniach od 26. do 31. marca 2023 r.
     Fundacja Krzyżowa krzewi ideę pojednania pomiędzy naszymi narodami i wspólnie z rówieśnikami z Murrhardt w Niemczech obejrzeliśmy wystawę plenerową „Odwaga i pojednanie”, poświęconą historii pojednania narodu polskiego i niemieckiego, której symbolicznym początkiem była msza 12. listopada 1989 roku z udziałem– Premiera Tadeusza Mazowieckiego i Kanclerza Helmut Kohla. Nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach językowo-integracyjnych oraz licznych warsztatach, podczas wieczoru polsko-niemieckiego przedstawialiśmy nasze miasta, szkoły, tradycje, kulinaria, umiejętności taneczne i wokalne. W ramach programu uczniowie zwiedzili największy drewniany kościół Europy w Świdnicy oraz stolicę Dolnego Śląska – Wrocław.
     Nadszedł również czas refleksji i zadumy podczas zwiedzania Muzeum KL Gross Rosen w Rogoźnicy, miejsca, o którym nikt nie powinien zapomnieć, gdy mowa o przyszłości, przebaczeniu i pojednaniu.
     Nie zabrakło również rozrywki-zawody sportowe, gry planszowe, spotkania, rozmowy-wszystko to dostarczyło młodym ludziom wiele wrażeń. Młodzież miała okazję wzajemnie się poznać, wymienić doświadczenia oraz przełamać bariery językowe i kulturowe. Z wielką niecierpliwością już dziś oczekujemy następnego spotkania w marcu przyszłego roku. Jest to wspaniała okazja do zdobycia wiedzy o kraju sąsiada, uczestniczenia w zajęciach wspierających pokojowe współistnienie ludzi różnych narodowości, do zawarcia przyjaźni i doskonalenia umiejętności językowych.