Krzyżowa – nauka, refleksja, zabawa

Spotkanie naszej młodzieży z uczniami Gimnazjum z Murrhardt w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego odbyło się w tym roku już po raz trzeci i miało miejsce w dniach od 1 do 6 marca 2020 r.
Fundacja Krzyżowa krzewi ideę pojednania pomiędzy naszymi narodami i wspólnie z rówieśnikami z Murrhardt w Niemczech obejrzeliśmy wystawę plenerową „Odwaga i pojednanie” poświęconą historii pojednania narodu polskiego i niemieckiego , której symbolicznym początkiem była msza 12 listopada 1989 roku z udziałem Premiera Tadeusza Mazowieckiego i Kanclerza Helmuta Kohla.
Nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach językowo-integracyjnych oraz licznych warsztatach, podczas wieczoru polsko-niemieckiego przedstawialiśmy nasze miasta, szkoły, tradycje, kulinaria i umiejętności taneczne.
W ramach programu uczniowie zwiedzili największy drewniany kościół Europy w Świdnicy, stolicę Dolnego Śląska – Wrocław, Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Ossolińskich, Rynek Wrocławski oraz Afrykarium.
Nadszedł również czas refleksji i zadumy podczas zwiedzania Muzeum KL Gross Rosen w Rogoźnicy, miejsca, o którym nikt nie powinien zapomnieć, gdy mowa o przyszłości, przebaczeniu i pojednaniu.
Nie zabrakło również rozrywki – zawody sportowe, gry planszowe, spotkania, rozmowy – wszystko to dostarczyło młodym ludziom wielu wrażeń. Młodzież miała okazję wzajemnie się poznać, wymienić doświadczeniami oraz przełamać bariery językowe i kulturowe.
Z wielką niecierpliwością już dziś oczekujemy następnego spotkania w przyszłym roku. Jest to wspaniała okazja do zdobycia wiedzy o kraju sąsiada, uczestniczenia w zajęciach wspierających pokojowe współistnienie ludzi różnych narodowości, do zawarcia przyjaźni i doskonalenia umiejętności językowych.