Ks. prof. Józef Tischner patronem II Liceum Ogólnokształcącego

Ks. prof. Józef Tischner patronem naszej szkoły – to wspólna decyzja Dyrekcji, Nauczycieli i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego podjęta na początku 2006 roku.
   29 kwietnia 2008 roku odbyła się długo oczekiwana ceremonia nadania szkole imienia ks. prof. Józefa Tischnera. Uroczystość zgromadziła zaproszonych gości, nauczycieli, uczniów i ich rodziców w kościele pw. św. Marii Magdaleny. Wśród szacownego grona gości znaleźli się starosta nowotarski, przewodniczący Rady Powiatu, posłowie, przedstawiciel kuratorium, rektor PPWSZ, dyrektorzy szkół a także przedstawiciele Rodziny Szkół Tischnerowskich z pocztami sztandarowymi.
   W wygłoszonych okolicznościowych przemówieniach gratulowano całej społeczności uczniowskiej wyboru Patrona – ks. prof. Józefa Tischnera, filozofa, nauczyciela, człowieka gór i przyjaciela górali. Poświęcenia sztandaru dokonał ks. biskup Józef Guzdek podczas uroczystej Mszy Św.

Poświęcenia sztandaru dokonał ks. biskup Józef Guzdek podczas uroczystej Mszy Św. W swojej homilii nawiązał do postaci ks. Józefa Tischnera, podkreślając Jego umiejętność rozmawiania z każdym człowiekiem.
      O swoim patronie mówili i śpiewali uczniowie szkoły w programie artystycznym prezentującym główne myśli księdza profesora, a Jego brat pan Kazimierz Tischner, już po zakończeniu Mszy Św., uroczyście przyjął nas do Rodziny Szkół Tischnerowskich, w której jesteśmy najmłodszym 33 dzieckiem.
   Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku szkoły, gdzie został odsłonięty portret ks. prof. Józefa Tischnera, następnie wszyscy spotkali się  w auli szkolnej.
   29 kwietnia stał się bardzo ważnym dniem w historii naszej szkoły, zwanej  już przez wielu uczniów tischnerówką, a postać Patrona z pewnością zobowiązuje wszystkich do godnego jej reprezentowania.