Pisarz Julian Staniewski gościem na lekcji języka polskiego w 2B

staniewskin

21 października progi naszej szkoły odwiedził miejscowy pisarz. Julian Staniewski urodził się w 1932 roku w Rabce. Z zawodu jest szewcem, jednak pod skórą z pozoru przeciętnego, starszego Pana kryje się zupełnie młodzieńcza miłość do życia. Staniewski za swój cel uznaje zarażanie innych tym uczuciem poprzez twórczość. Jako prawdziwy entuzjasta wędrówek górskich, w swoich wierszach często opiewa piękno natury, zdobywanie okolicznych szczytów, krajobraz. Jest autorem zbioru opowiadań i 5 tomików wierszy, najnowszy z nich – ,,Bóg, góry i ja” – został wydany w 2015 roku. Staniewski wielokrotnie nagrodzony w konkursach literackich, wciąż tworzy, krzewiąc kulturę polskiego folkloru.

Spotkanie odbyło się na lekcji języka polskiego w klasie 2B z inicjatywy zainteresowanych uczennic, prof. Olszewskiego i prof. Zachary. Uczniowie najpierw wysłuchali autoprezentacji pisarza, wzbogaconej o różnorodne dygresje, historie, przemyślenia, która stanowiła swoistą gawędę.  Następnie prowadzące spotkanie – Alicja Białońska oraz Klaudia Wójciak zadały uprzednio przygotowane przez klasę pytania. Zebrani dowiedzieli się m.in., co może stanowić natchnienie do pisania, jak pisać, ale przede wszystkim Pan Staniewski  dał wykład o życiu – co należy zrobić, w jaki sposób je przeżyć, by być szczęśliwym i dzielić się nim z innymi. Humaniści wysłuchali również recytacji utworów autora oraz jego ludowych piosenek, obejrzeli wykonane przez niego zdjęcia w górach, a na koniec chętni zakupili jego książki, które wciąż można nabyć w naszej szkolnej bibliotece.