Projekt edukacyjny „Ciemności kryją ziemię”

Ciemności kryją ziemię to projekt pod auspicjami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego skierowany do uczniów i nauczycieli szkół  naszego regionu.

Jego założeniem  jest przywracanie pamięci o Żydach – zapomnianych obywatelach Polski wymordowanych podczas II wojny światowej. Celem – zbieranie pamiątek, wspomnień i ciekawostek, metodą zaś – warsztaty, wyjazdy edukacyjne i inne formy pracy z młodzieżą.

Jeden ze wspomnianych wyjazdów, w którym wzięli udział nauczyciele z naszej szkoły (Anna Tokarczyk-Wróbel, Izabela Zachara, Grzegorz Moskal), odbył się w dniach 17-18 listopada i prowadził szlakiem Holokaustu oraz Sprawiedliwych wśród Narodów Świata  przez: Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, obóz zagłady w Bełżcu oraz Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Poprzedziła go historyczno-metodyczna konferencja dla nauczycieli w Nowym Targu i  październikowa wycieczka klasy IIb Śladami rabczańskich Żydów, o której już wspominaliśmy na naszej stronie internetowej.

Przed nami następne wyzwania – zbieranie wspomnień, ich weryfikacja i opracowanie, o czym będziemy informować na bieżąco.