Wymiana uczniowska z Le Lycee Professionnel Pierre & Marie Curie z Francji

Wielkim sukcesem okazał się wyjazd uczniów naszego liceum do francuskiego Chateau- Gontier- miasta partnerskiego  Rabki-Zdroju. Wymiana z Liceum Pierre’a i Marii Curie rozpoczęła się 17 listopada.  Po dotarciu na miejsce po naszych uczniów przyjechali  ich zagraniczni korespondenci ze swoimi rodzicami. Uczniowie z naszej szkoły zostali przyjęci przez Francuzów, by przez tydzień brać udział  w ich życiu szkolnym, rodzinnym, zwiedzać Chateau –Gontier i okolice.

Zobacz zdjęcia

Niedziela 18 listopada była dniem spędzonym na zapoznawaniu się z goszczącymi nas rodzinami.  Mieliśmy okazję zakosztować lokalnych serów, wziąć udział w rodzinnym przyjęciu czy też wybrać się na malowniczą przejażdżkę po departamencie Mayenne. Dowiedzieliśmy się, że  gmina umiejscowiona w północno-zachodniej Francji słynie z rolnictwa, a jej największym miastem jest Laval.

W poniedziałek 19 listopada niektórzy z naszych uczniów przeprowadzili się do szkolnego internatu, gdzie mieli możliwość integrowania się z młodzieżą francuską, szczególnie chwaląc sobie uroki  wyżywienia na szkolnej stołówce. Zostaliśmy  uroczyście powitani przez Dyrekcję francuskiej szkoły, oprowadzeni po szkole, a także wzięliśmy udział w grach i zabawach integracyjnych z uczniami francuskimi. Po lunchu odwiedziliśmy dawny zakon Urszulanek, umiejscowiony w pięknym zabytkowym budynku z XVII wieku, który obecnie mieści w sobie szkołę artystyczną.

20 listopada we wtorek dzień zaczęliśmy od gry terenowej polegającej na odnajdywaniu różnych obiektów i budowli znajdujących się na wytyczonej trasie.  Po drodze odkrywaliśmy zabytki urokliwego miasteczka  Chateau-Gontier i zapoznaliśmy się z jego topografią. Jednymi z najważniejszych zabytków tego miasta są centrum szpitalne Haut-Anjou i romański kościół Eglise Jean-Baptiste. Po południu uczniowie z Polski mieli możliwość  zmierzyć się z francuskimi nastolatkami w meczach badmintona na wielkiej hali sportowej oraz stworzyć własny kolaż ze zdjęć obiektów architektonicznych w jednej z sal Szkoły Artystycznej.

Środa 21 listopada była dniem szczególnie wyczekiwanym ze względu na poranną wizytę w wytwórni czekolady. Tam poznaliśmy proces produkcji czekolady – od drzewa kakaowego po powstanie finalnego produktu – o różnych smakach, zapachach i kształtach. Nie obyło się bez degustacji! Po południu  spędziliśmy  czas z francuskimi korespondentami na zakupach bądź zwiedzając okoliczne miasteczka.

Laval, czyli „stolicę” Mayenne odwiedziliśmy  w czwartek 22 listopada. Poznaliśmy historię średniowiecznego zamku Laval, a następnie podziwialiśmy dzieła francuskich artystów w Muzeum Sztuki Prymitywnej. Był to również dzień pożegnania z przyjaciółmi z Francji – wymieniliśmy ostatnie podziękowania, prezenty i nadzieje na ponowne spotkanie w Rabce. Były to ciepłe i serdeczne chwile, pełne smutku z powodu rozstania.

Piątek  23 listopada był dniem poświęconym odkrywaniu Paryża – zobaczenie Łuku Triumfalnego, sesja zdjęciowa pod wieżą Eiffla oraz rejs po Sekwanie były ostatnimi z atrakcji.

Z niecierpliwością czekamy na przyjazd  w marcu przyjaciół z Francji, już wspominając dni nauki i zabawy, jakie spędziliśmy w ich szkole. Mamy  nadzieję i plany nie rozczarować  naszych korespondentów podczas ich pobytu w Polsce – wiemy, że oni też są ciekawi przyjazdu do nas.