Rabczańskie obchody rocznicy 17 września

17 września 1939 r. to pamiętna data, która na trwałe zapisała się w tragicznej historii naszego kraju. Tego dnia 78 lat temu, w czasie trwającej II wojny światowej, Polska została zaatakowana przez swojego wschodniego sąsiada – Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, który wypełniał w ten sposób zobowiązania wynikające z zawartego wcześniej niemiecko-sowieckiego paktu Ribbentrop-Mołotow.

Jak co roku, by uczcić pamięć poległych w obronie ojczyzny, o 9:30 mszą świętą rozpoczęły się rabczańskie obchody rocznicy. W uroczystościach uczestniczyli goście z Rabki: posłanka na Sejm RP – Anna Paluch, poseł na Sejm RP – Edward Siarka, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej – dr Marcin Chorązki oraz przedstawiciele okolicznych szkół i harcerstwa. W roli gospodarza wystąpiła burmistrz miasta – pani Ewa Przybyło. W obchodach wzięli udział także: poczet sztandarowy z naszego II LO im. ks. prof. J. Tischnera z opiekunką Samorządu Szkolnego – prof. Iwoną Żarnowską-Wróbel, reprezentanci tegoż Samorządu oraz delegacja uczniowska. O 11 w Galerii pod Aniołami odbyły się wykłady historyczne, gdzie śpiewano też pieśni patriotyczne, wieńczące całodniowe uroczystości.