Rabczańskie obchody rocznicy 17 września

dsc_1531

,,Tym, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny, którzy nie doczekali uznania za swoją walkę, którzy przeżyli koszmar okupacji”

17 września miała miejsce 77. rocznica zdradzieckiej napaści ZSRR na Polskę. W celu uczczenia pamięci osób poległych podczas obrony ojczyzny, delegacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział w obchodach zorganizowanych przez: burmistrz Rabki-Zdroju, Koło Prawa i Sprawiedliwości Rabka-Zdrój, Gniazdo Integracji Lokalnej w Rabce-Zdroju, Gimnazjum Nr 1 i Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju. Patronat nad uroczystością objął Instytut Pamięci Narodowej. W obchodach liczny udział wzięli uczniowie z rabczańskich szkół, nauczyciele, Pani Burmistrz, przedstawiciel IPN, politycy z Koła PiSu Rabka-Zdrój oraz delegacje z miast partnerskich Rabki (Murrhardt, Frome, Château-Gontier).

Zobacz zdjęcia z uroczystości

Święto rozpoczęło się od uroczystej mszy poświęconej ofiarom II wojny światowej, pod koniec której odbyło się wystąpienie Pani Burmistrz. Po powitaniu zgromadzonych gości oraz wstępnej przemowie, miał miejsce przemarsz na cmentarz parafialny (w asyście Szwadronu Toporzysko w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego działającego w ramach Stowarzyszenia KAWALERIA), gdzie odsłonięto i poświęcono pomnik żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny w czasie II wojny światowej. Następnie uczniowie Gimnazjum nr 1 wygłosili Apel Poległych, po którym złożono wiązanki kwiatów, znicze na pomniku i przekazano głos zaproszonym gościom. Przemawiali, m.in. posłanka PiSu – Anna Paluch, jak również przedstawicielka IPNu. Wystąpienia odwoływały się do słów Jana Pawła II, który zbrodnię Sowietów określił ,,Golgotą Wschodu”, poruszały krwawą historię polskiego narodu, wywołaną zatargami ze wschodnimi i zachodnimi sąsiadami, a nade wszystko nawoływały do pamięci zdarzeń z przeszłości Ojczyzny, czci bohaterów za nią walczących. Uwaga zwrócona została również na przemilczenie w Rosji upamiętnianej daty, co w Polsce równie normalnym było aż do 1989 roku.

Później nastąpiło złożenie wiązanek pod pomnikiem męczeństwa na rabczańskim deptaku oraz wspólne śpiewanie z kombatantami i rodzinami żołnierzy poległych pieśni patriotycznych w Gimnazjum nr 1.