Wycieczka do Śląskiego Planetarium w Chorzowie

W dniu 24.05 klasy 1a i 2a wybrały się na wycieczkę do Śląskiego Planetarium w Chorzowie. Wycieczka była okazją, by pogłębić swoją wiedzę w dziedzinie astronomii i geofizyki. Zajęcia rozpoczęły się od pokazu „A jednak się kręci” o skutkach ruchu obiegowego i ruchu obrotowego Ziemi. Wyświetlane były również gwiazdozbiory oraz wiele zjawisk, których obserwacja wymagałaby odległych wojaży. Następnie koło godziny 12.30 klasy podzieliły się na grupy i udały się na zajęcia z geofizyki, podczas których mogły zobaczyć, jak powstaje trąba powietrzna, zobaczyć jakie czynniki wpływają na kształtowanie się klimatu, przeżyć trzęsienie ziemi, a także wcielić się w rolę prezentera pogody. To jeszcze nie koniec atrakcji przygotowanych dla uczniów. Następne zajęcia dotyczyły astronomii. Odbywały się one pod słynnym zegarem słonecznym, gdzie znajdował się projektor Zeissa, który w Planetarium Śląskim wyświetlał gwiazdy prawie 63 lata. Na wystawie znajdowało się wiele interaktywnych stanowisk, a także uczestniczyć można było w spacerze w okularach 3D, dzięki czemu mieliśmy możliwość niemal „chodzić” po ciałach niebieskich.