Wycieczka IIa – Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius w Krakowie

W dniu 5 marca 2024 roku uczniowie z klasy II a mieli przyjemność uczestniczyć w wycieczce mającej na celu pogłębienie wiedzy w zakresie rozszerzanych przez nas przedmiotów tj. fizyki i matematyki. Odwiedziliśmy Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk oraz Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius w Krakowie.

Naszym pierwszym przystankiem był Instytut Fizyki Jądrowej, gdzie mieliśmy okazję z bliska zgłębiać tajemnice fizyki, a szczególnie świat magnetyzmu, promieniotwórczości i ciekłych kryształów. Pod opieką wykwalifikowanych przewodników poznaliśmy zasady działania stanów skupienia  oraz dowiedzieliśmy się, jak fizyka może być wykorzystana w celach pozytywnych w naszym życiu. Biorąc udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników naukowych Instytutu, mogliśmy lepiej zrozumieć jak wielkie możliwości kryje w sobie ta dziedzina nauki.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Collegium Maius, gdzie przenieśliśmy się w czasy średniowiecza. Na wystawie interaktywnej mieliśmy okazję samodzielnie sprawdzić zasady działania historycznych przyrządów naukowych z dziedziny fizyki i matematyki.

Wycieczka była dla nas okazją do poszerzenia wiedzy i spędzenia ze sobą czasu poza murami szkoły.