X Małopolska Noc Naukowców z udziałem biol-chemów

XIII Szkolny Rajd Górski

30 września 2016 roku 47 uczniów klas biologiczno-chemicznych II LO /1c, 1d, 2c, 3c/ wzięło udział w dziesiątej edycji „Małopolskiej Nocy Naukowców” w Krakowie. W tym roku rozpoczęliśmy od wykładów i warsztatów w Instytucie Biologii na Uniwersytecie Pedagogicznym /„Owady i roztocza – szkodniki magazynowanych produktów spożywczych – problemem, z którym nie może uporać się świat”, „Co mówią słoje? – historia zapisana w drewnie”, „Detektyw środowiskowy na tropie”, „Rtęć w produktach spożywczych”, „Uwaga! Sezon na kleszcze!”, „Tajemnice nietoperzy”/. Później przejechaliśmy do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR, gdzie mogliśmy wziąć udział w pokazach: „Histologiczny i histopatologiczny pokaz tkanek zwierząt – świat mikroskopii”, „Szczur w labiryncie – pokaz możliwości poznawczych”, samodzielnie wypróbować działanie endoskopu, a następnie na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt obejrzeć pokazy: „Prezentacja ryb krajowych i akwariowych”, „Oznaczanie wieku ryb na podstawie łusek”, „Fizjologia na co dzień czyli jak funkcjonuje organizm żywy”, dokonać obserwacji preparatów mikroskopowych bezkręgowców, a przede wszystkim weszliśmy w bliski kontakt z żółwiami, wężami, jaszczurkami, płazami, owadami, jeżem i … Zwierzęta przeżyły!