XII Noc Biologów

13 stycznia 2023 roku w 36 ośrodkach naukowych na terenie całego kraju odbyła się XII Noc Biologów. W Krakowie organizatorem wydarzenia był Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, Wydział Biologii UJ, Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ.

W ramach „XII Nocy Biologów” 49 uczniów naszej szkoły brało udział w zajęciach na terenie III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Instytucie Zoologii i Badań Biomedycznych, Instytucie Nauk o Środowisku i Centrum Edukacji Przyrodniczej. Uczniowie wzięli udział w warsztatach: „Badamy metale ciężkie!”, „Krew jako „woda życia” – poznaj jej sekret”, „Po co roślinom woda?”, „Tajemnice podwójnej helisy”, „Życie w kropli wody”, „Biochemia na talerzu”, „Stwórz własną kolekcję (kopii) skamieniałości, niemych świadków masowych wymierań i zmian klimatycznych”, „Wsłuchaj się w głos neuronów”, „Izolacja DNA z truskawki”, „Oczami antropologa – czyli co można wyczytać z kości ludzkich”, byli na spacerze edukacyjnym z przewodnikiem, zwiedzając wystawy CEP: „Ewolucja człowieka i jego miejsce w świecie zwierząt”, „Historia roślin w dziejach Ziemi”, a także wysłuchali wykładów: „Mikrobiom – co powinniśmy o nim wiedzieć?”, „ Mózg i płeć”, „Małe (pszczoły) są piękne”.