W piątek, 10 kwietnia, klasy Ib i IIb odwiedziły chorzowskie planetarium i wzięły udział w przygotowanych tam zajęciach. Najpierw udaliśmy się do stacji sejsmologicznej, gdzie oglądaliśmy kilka rodzajów sejsmografów. Tam też przyglądaliśmy się zapisom trzęsień ziemi na świecie oraz rejestrowi wstrząsów górniczych odnotowanych w ostatnich latach w okolicach Chorzowa.
Wykład pt. „Fascynujący Kosmos” dostarczył nam informacji na temat zasad lokalizowania na niebie ciekawych gwiazdozbiorów i ich konstelacji, ogólnej charakterystyki Układu Słonecznego i wybranych planet, m.in. Merkurego, Wenus czy Marsa. W kopule obserwatorium mogliśmy z kolei podziwiać największą w Polsce lunetę o 30-centymetrowym obiektywie, przy pomocy której obserwowaliśmy plamy na Słońcu.
Następnie udaliśmy się do stacji klimatologicznej, gdzie prowadzi się regularne pomiary i obserwacje stanu pogody. Dowiedzieliśmy się, jakimi urządzeniami jest ona badana. Później w ogródku meteorologicznym mogliśmy zobaczyć specjalną klatkę z psychrometrem Augusta, termometrami ekstremalnymi i tygodniowym termohigrografem. Widzieliśmy również poletko, na którym prowadzone są pomiary temperatury gruntu, deszczomierz Hellmanna, elektroniczny pluwiograf i anemometr.
Marta Nogaj, IIb