76. rocznica napaści ZSRR na Polskę

Dnia 17 września 2015 roku w Rabce-Zdroju odbyły się obchody 76. rocznicy II wojny światowej i napaści ZSRR na Polskę. Jak co roku w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci wojenni, byli więźniowie oraz delegacje szkół z terenu gminy Rabka-Zdrój wraz z pocztami sztandarowymi. Obchody tej tragicznej dla naszego narodu rocznicy rozpoczęły się od wspólnej Mszy Świętej odprawionej w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju w intencji Ojczyzny i poległych w jej obronie podczas II wojny światowej. Po zakończeniu mszy uroczyście przemaszerowano na cmentarz parafialny, gdzie obok Krzyża Katyńskiego symbolizującego ofiary sowieckiej zbrodni, złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach żołnierzy, jako wyraz pamięci i hołdu.

DSC_0309DSC_0333

Następnie uczestnicy udali się na Deptak Zdrojowy, gdzie odbył się Apel Poległych, na którym wyczytano imiona i nazwiska ofiar II wojny światowej z okolic Rabki. Delegacje zapaliły znicze i złożyły kwiaty przy pomniku poległych w obronie naszej Ojczyzny. Na koniec swoje przemówienia wygłosili: pani burmistrz, przedstawiciele przybyłych władz i weterani wojenni, przybliżając nam, młodym zgromadzonym podczas uroczystości, znaczenie tej jakże ważnej rocznicy, a jednocześnie apelowali o nieustanną pamięć dla ofiar poległych na frontach II wojny światowej.

Kolejnym punktem uroczystości był wykład historyczny w Kinie „Śnieżka”, wygłoszony przez pana dr Jarosława Szarka z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Opowiadał on o okolicznościach wybuchu II wojny światowej i tragicznym dniu 17 września, kiedy to armia sowiecka nacierająca ze wschodu zadała nam „cios w plecy”. Przybliżył nam także wydarzenia września 1939r., kiedy żołnierze polscy byli kompletnie bez szans w walce z nieprzyjacielem atakującym z obu stron. Na koniec wystąpienia stwierdził jednak, że pomimo tak wielkiej agresji ze strony okupanta niemieckiego i sowieckiego Polacy nie poddali się. Stało się tak dzięki umiłowaniu wolności i ducha walki, które były obecne w ich sercach. Pan doktor Jarosław Szarek zaapelował do nas wszystkich, abyśmy zawsze pamiętali o dniu 17 września i dbali o własną historię, wyciągając z niej właściwe wnioski na przyszłość.

Na zakończenie uroczystości uczestnicy obejrzeli projekcję koncertu „Podziemna Armia Powraca”, poświęconą poległym w obronie Ojczyzny podczas II wojny światowej.

Szymon Masłowski, IIB