Biol-chemy w Bieszczadzkim Parku Narodowym

Layout 1

W dniach 5-8 października 2015 roku uczniowie klas biologiczno-chemicznych /2c, 3c, 3d/ II LO w Rabce-Zdroju byli na czterodniowej wycieczce w Bieszczadach. W trakcie wycieczki zapoznali się ze światem roślin i zwierząt Bieszczad. Pierwszego dnia uczniowie przeszli trasę: Przełęcz Wyżniańska – Mała Rawka – Wielka Rawka – Ustrzyki Górne, drugiego: Wołosate – Tarnica – Krzemień – Bukowe Berdo – Widełki, a trzeciego: Wetlina – Schronisko „Chatka Puchatka” – Połonina Wetlińska – Przełęcz Orłowicza – Smerek – wieś Smerek.
Wycieczkę uzupełniło zwiedzanie Parku Etnograficznego w Sanoku, który należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce. Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski) wraz z Podkarpaciem. Na terenie muzeum zgromadzono ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku, gdzie obok budynków mieszkalnych, mieszkalno-gospodarczych i gospodarczych, w parku znajdują się również obiekty sakralne (XVII-wieczny kościół, dwie XVIII-wieczne cerkwie bojkowskie, jedna okazała cerkiew łemkowska z samego początku XIX w. i kilka malowniczych kapliczek), budynki użyteczności publicznej (szkoła wiejska, zajazd) oraz obiekty przemysłowe (młyn wodny, wiatraki, kuźnie).